KUANG-ČOU 18. novembra (WEBNOVINY) – Priebeh 16. Ázijských športových hier v čínskom meste Kanton poznačila nezvyčajná udalosť. Počas odovzdávania medailí víťazkám pretekov na tradičných dračích lodiach jedna z asistentiek odovzdávajúcich medailu omdlela. Kompetentní sa zatiaľ k príčinám ani následkom incidentu nevyjadrili.
Na hrách sú rozsiahle policajné kontroly
Čínska polícia kladie v súvislosti so 16. Ázijskými hrami v Kuang-čou veľký dôraz na prevenciu a kontroly účastníkov a návštevníkov. Generálny riaditeľ bezpečnostných zložiek Kuang-ping vo štvrtok vyhlásil, že od 10. októbra vykonali strážcovia poriadku na diaľniciach v regióne viac ako 2 734 000 kontrol, pri ktorých preverili 5 miliónov ľudí a zaistili 207 hľadaných osôb a ďalších 1740 podozrivých. Okrem toho policajti zaistili 65 ton nebezpečných chemikálií a látok.
Číňania získali už 100. zlato
Domáca Čína už získala 100 z maximálneho počtu 174 zlatých medailí. O jubilejný najcennejší kov športovcov usporiadateľskej krajiny sa vo štvrtok postarali veslárky v dvojskife ľahkých váh. Číňania dosiahli hranicu sto zlatých medailí na ostatných šiestich Ázijských hrách. Najbohatšia čínska zbierka na tomto podujatí pochádza z Pekingu v roku 1990 a zahŕňa 183 zlatých kovov.
Ázijské hry sú medzinárodné viacšportové podujatie, usporadúvané každé 4 roky v Ázii, pod dohľadom Medzinárodného olympijského výboru. Účastnia sa ho športovci zo všetkých ázijských krajín. Predchodcom Ázijských hier boli Hry Ďalekého východu. Vznikli na prezentovanie jednoty a spolupráce medzi Japonskom, Filipínami a Čínou. Prvé hry boli usporiadané v Manile roku 1913. Zanikli roku 1938 po tom čo Japonsko napadlo Čínu.
Po druhej svetovej vojne niektoré ázijské štáty získali nezávislosť. Viacero týchto krajín chcelo nový druh podujatia, v ktorom by prevládalo vzájomné porozumenie. Počas 14. olympijských hier roku 1948 bol medzi ázijskými účastníkmi presadený názor o zorganizovaní Ázijských hier. Tieto krajiny v roku 1949 založili Federáciu Ázijských hier. Bolo rozhodnuté, že prvé Ázijské hry budú usporiadané v Naí Dillí v Indii v roku 1951. Ďalšie hry sa konali o tri roky neskôr roku 1954 v Manile na Filipínach a odvtedy sa konajú každé štyri roky.
Roku 1982 sa po sporov medzi jednotlivými účastnickými krajinami rozhodlo o reorganizácii Federácia Ázijských hier a vznikla nová inštitúcia, Ázijský olympijský výbor. Roku 1994 aj napriek odporu zo strany niektorých krajín boli do Ázijského olympijského výboru prijaté bývalé sovietske republiky Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan, Turkmenistan a Tadžikistan.
wbn/SITA