BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – V piatok predpoludním sa na 20. ročníku Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach uskutočnila prezentácia Panel pripravovaných slovenských filmov.
V Kúpeľnej dvorane predstavili 12 filmových projektov, pod ktorými sú väčšinovo či minoritne podpísaní slovenskí tvorcovia.
Prezentujúci priblížili celovečerné filmy vo vývoji, vo výrobe i v postprodukcii, pričom priestor dostali aj študenti Fakulty televíznej tvorby (FTF) Vysokej školy múzických umení (VŠMU).
Obrazom: Sir Ben Kingsley na Art Film Feste 2012
Panel pripravovaných filmov rozbehla Andyho žena
Práve krátke študentské filmy otvorili Panel pripravovaných slovenských filmov. Zuzana Dušičková a Mária Staviarska na úvod priblížili krátky film Andyho žena. Snímka režiséra Richarda Staviarskeho z prostredia východného Slovenska bude mať premiéru3. júla na FTF VŠMU.
Druhým krátkym filmom bol Momo režiséra Teodora Kuhna, ktorý je vo finálnej fáze postprodukcie. Príbeh o 16-ročnom outsiderovi Momovi, jeho matke, otcovi a otčimovi bude mať premiéru už 27. júna, taktiež na FTF VŠMU.
Na Art Film Feste v piatok predstavili aj niekoľko projektov, ktoré sú ešte len vo vývoji. Prvým bola snímka Krok do tmy režiséra Miloslava Luthera. Film tvorcu, ktorý má na konte napríklad dramédiu Tango s komármi (2009), bude zasadený do prostredia Stalinskej éry v Československu. V snímke producenta Patrika Pašša si zahrajú Marek Igonda, Kristýna Boková-Lišková či poľská herečka Karolina Gruszka. Nakrúcať by ju mali od augusta v Ostrave a na Hornej Nitre. Premiéra je predbežne stanovená na rok 2014.
Mira Fornay zobrazí príbeh skinheada
Barbara Harumová Hessová na Paneli predstavila film Stanko, ktorý by mali nakrúcať od polovice augusta na Slovensku a v Taliansku. Na pozadí témy obchodovania s dievčatami rozpráva príbeh o sebaklamoch a snoch nepotrebných ľudí z periférie spoločnosti, o priateľstve a jeho hodnote, o cene človeka a cene, ktorá sa platí za zradu priateľstva. Režisérom snímky bude Rasťo Boroš,plánovaná premiéra je stanovená na rok 2013.
V produkčnej fáze sa v súčasnosti nachádza film Môj pes Killer. Ide o druhú celovečernú snímku režisérky Miry Fornay. Filmárka, ktorá zaujala drámou Lištičky (2009), sa tentoraz zamerala na príbeh skinheada Mareka, ktorý zistí, že má nevlastného brata Lukáša. Ten má otca Róma. Zaujímavosťou tohto diela je fakt, že všetci účinkujúci sú neherci a nevedeli, ako sa bude príbeh vyvíjať.
Aj keď na Paneli prezentovali takmer výlučne hrané filmy, v jednom prípade urobili výnimku. Išlo o ambiciózny animovaný projekt Lichožrúti, ktorý vzniká v slovenskej minoritnej koprodukcii. Snímka bude adaptáciou knihy spisovateľa Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínovej. Film o tvoroch, ktoré v domácnostiach schovávajú ponožky, má predbežne stanovený rozpočet na 1,8 milióna eur. Pod jeho produkciou je okrem iných podpísaný aj Ondřej Trojan.
Obrazom: 20. ročník Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach
Wilsonovo by chceli priblížiť Sherlockovi Holmesovi
Svoj druhý celovečerný film pripravuje Peter Krištúfek, ktorý vlani debutoval psychologickou drámou Viditeľný svet. Tentoraz sa chystá nakrúcať snímku Pištoľ, ku ktorej napísal už piatu verziu scenára. Dej filmu sa bude odohrávať v hypnotickej atmosfére nočného mesta. Podľa autorov pôjde o strhujúci príbeh slabého muža a silného predmetu – zbrane. Film by mal mať premiéru vofebruári 2014.
Ďalším zaujímavým projektom vo vývoji je Wilsonovo. Ide o filmovú adaptáciu poviedky slovenského spisovateľa Michala Hvoreckého, ktorá zaujala scenáristu Mareka Epsteina. Wilsonovo by malo byť česko-slovenským filmom, pričom réžiu by mal mať na starosti Jiří Strach.
Ten má na konte rozprávku Anděl Páně (2005), televíznu psychologickú komédiu BrainStorm (2008) či dramédiu Vrásky z lásky (2012), ktorá bude v slovenských kinách od 19. júla. Tvorcovia Wilsonova by podľa Zuzany Mistríkovej z PubResu radi nadviazali na paródie a české komédie typu Adéla ještě nevečeřela (1977). Vizuálne by sa chceli priblížiť k príbehom o Sherlockovi Holmesovi. Predpokladaný začiatok nakrúcania je marec 2013.
Na piatkovom Paneli pripravovaných slovenských filmov priblížili aj snímky, ktoré sú už v postprodukcii. Prvou bola dráma Miluj ma alebo odíď v réžii Mariany Čengel Solčanskej. Režisérka tentoraz použila scenár Aleny Bodingerovej. Film vyrozpráva príbeh zložitého vzťahu matky a dcéry, ktoré milujú rovnakého muža. Snímka bude mať premiéru už v októbri 2013.
Nový film pripravuje aj Juraj Lehotský
Režisér Juraj Lehotský, ktorý triumfoval s filmom Slepé lásky (2008), pripravuje novú snímku s názvom Zázrak. Zameral sa v ňom na 15-ročné dievča, ktoré sa pre veľkú lásku dostane do polepšovne. Zaujímavosťou je fakt, že predstaviteľka tejto postavy bola reálnou chovankyňou reedukačného zariadenia. Tvorcovia filmu ju podľa prezentujúceho Marka Škopa hľadali rok a pol. Vo filme Zázrak, ktorý bude mať premiéru na jeseň, sa objaví aj oceňovaný herec Robo Roth.
Predposlednou predstavenou snímkou bola romantická hudobná komédia Tak fajn! Tá bude mať v slovenských kinách premiéru vo štvrtok 12. júla. Vo filme o trojici priateľov na nepodarenej dovolenke v Chorvátsku, kde je vždy niečo alebo niekto navyše, si zahrali Marián Labuda mladší, Tomáš Palonder a Barbora Žilecká, ďalej Marián Labuda starší či Zuzana Norisová.
Režisérom a scenáristom snímky je Pavol Janík mladší, pre ktorého je to režisérsky debut. Ten na Art Film Feste nechcel prezradiť rozpočet snímky. Film bol podľa neho financovaný zo súkromných zdrojov. Janík mladší so smiechom podotkol, že prispela aj jeho mama.
Na záver Panelu predstavili projekt Až do mesta Aš, ktorý bude napoly dokumentom a napoly hraným filmom. Vychádza totiž z reálnych problémov ľudí. Ide o celovečerný debut režisérky Ivety Grófovej, ktorej so scenárom pomohol Marek Leščák. Snímka bude mať svetovú premiéru v júli na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Na Slovensku sa jej diváci dočkajú v septembri.