Dom, ktorý má nízku či dokonca žiadnu spotrebu energií, je v čase neustále rastúcich cien energií tou najväčšou výhrou. A navyše v prípade nových nehnuteľností ide aj o nevyhnutnosť, nakoľko od roku 2021 platí zákon, na základe ktorého musia všetky nové nehnuteľnosti spadať pod energetickú triedu A0.
Čo je to energetická trieda A0 a nulové domy
Zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov špecifikuje nulové domy spadajúce do energetickej triedy A0 nasledovne: „Takmer nulové alebo veľmi malé množstvo energie potrebné na užívanie takej budovy musí byť zabezpečené efektívnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteľných zdrojov nachádzajúcich sa v budove alebo v jej blízkosti.“
Ročná hranica spotreby energií je v energetickej triede A0 stanovená na úrovni 54 kWh/m2/rok.
Nulový dom je teda každá budova s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou. Základom týchto nehnuteľností je minimalizácia tepelných strát. Na to, aby váš dom spĺňal aspekty energetickej triedy A0 je potrebné myslieť už pri projektovaní domu. Dodatočnými úpravami môže byť dosiahnutie energetickej triedy A0 zložité, aj keď nie nemožné. Napríklad v prípade kvalitného pasívneho domu môže stačiť pridať fotovoltiku a vykurovanie pomocou tepelného čerpadla.
Najdôležitejšími parametrami, ktoré ovplyvňujú hospodárenie nehnuteľnosti s energiami sú:
Tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií tvoriacich obal budovy
Najviac používané stavebné materiály v súčasnosti majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Navyše požiadavky na steny a strechy sa v zákone nemenili. Súčasné moderné stavebné materiály sú preto vhodné aj na stavbu budovy z energetickej triedy A0.
Tvar budovy
To, že energetickú náročnosť budovy ovplyvňuje aj jej tvar si uvedomuje len málo ľudí, a preto sa pri tvare domu riadia najmä jeho estetickým hľadiskom a tvarom pozemku. Dôležité je však vedieť, že napríklad klasický bungalov je na tom z pohľadu energetickej náročnosti o niečo horšie ako dvojposchodový dom.
Orientácia na svetové strany
Správna orientácia nehnuteľnosti na svetové strany má taktiež schopnosť znížiť spotrebu energií. Ak totiž všetky dôležité obytné miestnosti, ako je obývačka a detské izby umiestnite smerom na juh, bude vám ich vyhrievať od jari až do jesene aj slnko.
Spôsob vetrania
Jedným z hlavných cieľov vetrania je, okrem výmeny vzduchu, zaistiť v miestnosti správny teplotný komfort. Kým v minulosti sa na vetranie využívali najmä okná, dnes sa čoraz častejšie stretávame s tzv. núteným vetraním.
Rekuperácia, ako sa toto riadené vetranie nazýva, zvyšuje kvalitu vnútorného prostredia a najmä pomáha šetriť energie. Práve vetranie pomocou rekuperácie je v nulových domoch jedným z najčastejšie používaných spôsobov vetrania.
Ako znížiť náklady na energie v už existujúcom dome
Znížiť náklady na spotrebu energií je možné aj v už existujúcom dome. To, aká bude celková úspora energií v tomto prípade závisí najmä od veku domu a rozsahu zmien v domácnosti (kozmetické úpravy/veľká rekonštrukcia).
Náklady na kúrenie
Základom zníženia nákladov na kúrenie je zabránenie tepelným stratám. Základom by preto malo byť dobré zateplenie budovy a výmena starých okien. Ak sa chystáte na väčšiu rekonštrukciu, porozmýšľajte aj nad výmenou klasických radiátorov za podlahové kúrenie. Nielen, že tak získate krajší priestor (žiadne radiátore v miestnosti), ale keďže teplé nohy sú základ – budete sa cítiť omnoho príjemnejšie aj vtedy, ak budete dom vykurovať na nižšie miestnosti.
Moderné podlahové kúrenie od Renova Install sa zameriava na úsporné riešenia s čo najmenšou spotrebou, vďaka čomu sa vám náklady na výmenu kúrenia vrátia už za pár rokov.
Spotreba elektrickej energie
Najväčším žrútom elektrickej energie sú staré spotrebiče. Vymeňte preto všetky spotrebiče v byte za nové, úsporné alternatívy. Táto investícia sa vám vráti skôr, než by ste čakali. Zároveň stúpne aj komfort pri používaní daných spotrebičov, predsa len napríklad taká nová práčka, hučí omnoho menej než tá, ktorá už oprala tisícky kilogramov oblečenia.
Šetrenie vody
Základom obmedzenia plytvania vodou je odstránenie všetkých kvapkajúcich kohútikov, či iných zariadení, kde môže nenápadne dochádzať k pravidelným stratám. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, jeden kvapkajúci kohútik dokáže za rok odkvapkať aj desiatky eur.
Šetrenie energií sa stáva jednou z hlavných priorít. A to nielen kvôli neustále sa zvyšujúcim cenám, ale najmä ich obmedzeným zdrojom. Myslite preto na úsporu energií už pri stavbe svojho vysnívaného domčeka, či zamyslite sa nad tým, ako obmedziť plytvanie energiami vo vašom existujúcom rodinnom hniezdočku.
Informačný servis