BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Deficit verejných financií treba znižovať, v prvom rade však škrtmi na strane výdavkov. Taká je hlavná myšlienka ekonomickej časti programu strany Most-Híd, s ktorou ide do predčasných parlamentných volieb.
„Naša strana jednoznačne podporuje to, aby do roku 2013 bol deficit verejných financií stiahnutý pod 3 %. Tento cieľ nie je konečný, strednodobý cieľ do roku 2016 bude presadzovať, aby sme mali vyrovnaný rozpočet,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii podpredseda strany Ivan Švejna.
Zdroje na znižovanie deficitu treba pritom podľa neho hľadať na výdavkovej strane rozpočtu, a to nie len rušením inštitúcií a znižovaním platov. Základom musí byť poctivý audit verejných výdavkov, ktorý ukáže, kde by sa dalo šetriť. Znižovať verejné výdavky možno podľa Švejnu aj na sociálnych dávkach pre vyššie príjmové skupiny. Je to podľa neho lepšie riešenie, ako zvyšovať bohatším dane. „Štát namiesto toho, aby bral, tak radšej nech im nedáva,“ dodal.
Návrat k reforme odvodovV oblasti odvodov by sa podľa Švejnu mala nová vláda vrátiť k reforme odvodov, aj keď Most-Híd by presadzoval určitú modifikovanú verziu. „Určite sme za to, aby sme mali jeden sociálny a jeden zdravotný odvod, aby sa zjednotil výber daní a odvodov a určite sme za to, aby sa postupne znižovali odvody,“ konštatoval podpredseda strany s tým, že cieľom reformy nemôže byť zodvodnenie akejkoľvek činnosti, ale nastaviť systém, ktorý by bol primeraný. Zároveň je podmienkou súčasná reforma sociálnych výdavkov.
Prvý dôchodkový pilier by pritom podľa strany Most-Híd nemal byť plne zásluhový, ale mal by sa zmeniť na solidárne zásluhový. Toto by sa malo dosiahnuť zmenou valorizácie dôchodkov o pevnú sumu, čo by zabezpečil vyšší rast nižších dôchodkov.
Zvyšovanie príjmov
Štát by sa podľa Mostu-Híd mal zamerať aj na zvyšovanie príjmov iných ako príjmov z daní. Dalo by sa to napríklad efektívnejšou politikou pri prideľovaní licencií v rôznych oblastiach. Zdrojom pre zvýšenie výdavkov je aj kvalitnejší výber súčasných daní. „Načo vymýšľať nové dane, keď tie, čo existujú, sa neefektívne vyberajú,“ myslí si Švejna. Zvyšovanie daní ako nástroj na skresávanie deficitu verejných financií by tak podľa neho malo prísť na rad, až keď sa využijú všetky tieto opatrenia a neboli by dostatočné.