BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Zástupcovia Európskej komisie spolu s ďalšími členmi Monitorovacieho výboru Operačného programu Doprava (OPD) vo štvrtok skontrolujú projekty a stavby v Žilinskom kraji.
Absolvujú napríklad obhliadku budúceho diaľničného tunela Višňové na pripravovanom úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Dvojdňové zasadnutie monitorovacieho výboru v Žiline je podľa ministerstva dopravy jedným z pravidelných nástrojov, cez ktoré Európska komisia (EK) overuje stav čerpania eurofondov na dopravné projekty.
„Do Žilinského kraja smeruje veľká časť pomoci z fondov EÚ. Len v aktuálnom programovom období získa z Kohézneho fondu a z Európskeho fondu regionálneho rozvoja viac ako 1,4 mld. eur, čo je pre tento severoslovenský región unikátna šanca na naštartovanie hospodárskeho rastu a prosperity,“ povedal predseda monitorovacieho výboru a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.
Zhodnotia dynamiku programu
Na 11. riadnom zasadnutí Monitorovacieho výboru OPD budú prijímatelia pomoci z Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s., Slovenskej správy ciest, Železníc SR a Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. informovať o pokroku pri realizácii jednotlivých projektov. Zástupcovia ministerstva dopravy ako Riadiaceho orgánu OPD zhodnotia celkovú dynamiku implementácie programu a predstavitelia EK budú informovať o stave posudzovania žiadostí na tzv. veľké infraštruktúrne projekty v hodnote nad 50 mil. eur.
Medzi najväčšie dopravné investície v Žilinskom kraji patria pripravované stavby D3 Svrčinovec – Skalité, D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala, D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov, pokračujúca výstavba D1 Dubná Skala – Turany, ako aj modernizovaná trať Žilina – Krásno nad Kysucou a vybudovaná zriaďovacia stanica Žilina Teplička.
„Implementácia projektov v OPD sa od posledného Monitorovacieho výboru OPD, ktorý sa uskutočnil v novembri minulého roku, významne zlepšila. Zazmluvnenie financií vzrástlo o 10 percent a v súčasnosti je zakontrahovaných 65 % prostriedkov v OPD,“ uviedol hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Celková zazmluvnená suma dosiahla 2,46 mld. eur. Podľa plánu ministerstva dopravy by mal byť OPD do konca tohto roka zazmluvnený na 100 %. Od posledného monitorovacieho výboru bolo z OPD vyčerpaných viac ako 220 mil. eur, čo je viac takmer o 8 %.
Vyčerpaná viac ako miliarda
V OPD bolo zo zdrojov EÚ ku koncu mája vyčerpaných spolu 1,057 mld. eur, čo je 33,44 % zo schválenej sumy 3,160 mld. eur. Domáce spolufinancovanie dosiahlo 248,416 mil. eur, čiže 39,89 % zo 622,816 mil. eur. Podľa údajov rezortu financií do konca tohto roka treba v OPD zo záväzku roka 2011 využiť ešte 361,860 mil. eur. Záväzok na rok 2011 sa vyčerpal na 31 %. Zo záväzku na rok 2012 je do konca roka 2014 potrebné minúť 312,316 mil. eur, podiel čerpania týchto peňazí je zatiaľ nulové. Do konca roka 2015 má byť v OPD z peňazí na tento rok vyčerpaných 1,429 mld. eur.
Oblasť monitorovania a hodnotenia patrí podľa rezortu dopravy do okruhu oprávnených aktivít financovaných z prostriedkov technickej pomoci, na ktorú je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja poskytnutá pomoc vo výške 85 % nákladov. Monitorovací výbor OPD zasadá dvakrát ročne a jeho členmi sú aj zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy, tretieho sektora a ďalší sociálno-ekonomickí partneri. Na zasadnutiach monitorovacieho výboru sa zúčastňujú aj zástupcovia EK, Európskej investičnej banky, experti JASPERS – konzultanti EK v poradnej funkcii a zástupcovia orgánu auditu z ministerstva financií.