Mladým sysľom sa v Slovenskom krase darí, neohrozili ich ani prívalové dažde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syseľ pasienkový
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Novonarodeným mláďatám sysľa pasienkového sa zatiaľ na Slovensku darí. Ochranári z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku pozorovali úplne prvé mláďatá koncom mája v lokalite Biele vody, v oblasti Muráňa v Slovenskom krase.

Nebezpečné prietrže

Mladé sysle sa už objavili aj v Hrhove, v Gemerskej Hôrke a pri Tisovci. Mláďatká sa už učia chodiť a samostatne prijímať potravu. „Všade je situácia veľmi dobrá a zdá sa, že mláďat bude tento rok veľa,“ konštatoval Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku.

Silné dažde v Slovenskom krase, našťastie, podľa neho nepostihli syslie lokality tak, ako to bolo napríklad v roku 2016. Na Bielych vodách vtedy našli 17 mláďat ležiacich v blate bez známok života. „Podarilo sa nám ich pozbierať, vysušiť, zohriať a prebrať k životu,“  opísal Hapl a vyjadril nádej, že syslím lokalitám sa vyhnú prietrže, ktoré by mohli zaliať ich nory.

Prežilo až 330 jedincov

V Slovenskom krase v okrese Rožňava zimu prežilo približne 330 jedincov, čo je pri ich vysokej úmrtnosti počas hibernácie považované za veľký úspech. Syslie lokality ochranári v rámci projektu LIFE Energia vyčistili od náletov kríkov a stromov, takže sysle sa tu začali rozširovať.

Syseľ patril v minulosti medzi bežné živočíchy a bol významnou zložkou potravy dravcov, napríklad sokola rároha, alebo orla kráľovského. Syseľ sa vyskytuje v lokalitách, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané. V dávnej minulosti pozostávali jeho kolónie z niekoľko tisíc jedincov a bol pokladaný za škodcu, dnes ho ochrancovia prírody i farmári opätovne vypúšťajú na svoje pasienky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku