Mladí Keňania zo slumov študujú na slovenskej vysokej škole

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Keňa
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Najchudobnejší Keňania zo slumov môžu študovať na slovenskej vysokej škole, a to priamo vo svojej domovine.

Umožňuje im to už desať rokov Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, ktorá má v Nairobi detašované pracovisko.

„Koncept ísť a učiť v krajine, kde chceme, aby sa rozbehli zdravotnícke programy, je lepší, ako pozývať študentov k nám,“ povedal na tlačovej besede rektor vysokej školy Vladimír Krčméry. Podľa neho sa vďaka tomuto prístupu veľa študentov po skončení štúdia vracia do prostredia, z ktorého prišli.

„Mnohí absolventi pôsobia v Keni a aj v okolitých krajinách na vedúcich postoch zdravotníckeho manažmentu,“ dodal s tým, že tento koncept poznajú aj špičkové svetové univerzity, ktoré majú svoje pracoviská v afrických mestách.

Pomáhajú aj Slováci

Keňania držia palce Obamovi
Foto: SITA/AP Photo/Ben Curtis

Vysoká škola svätej Alžbety financovala projekt doteraz z vlastných zdrojov, posledné dva roky sa však zapojil aj náš štát cez grant rozvojovej pomoci SlovakAid. Vďaka podpore cez SlovakAid mohli na štúdium prijať dvojnásobok študentov.

V týchto dňoch končí druhý ročník bakalárskeho štúdia 28 kenských študentov, ktorí pochádzajú z najchudobnejších pomerov. „Je to klasické štúdium sociálnej práce rozšírené o predmety verejného zdravotníctva a rodovej rovnosti,“ objasnil autor projektu Juraj Benca.

Podľa jeho slov má vzdelávanie priamo v Keni tú výhodu, že nemusia do krajiny povolávať na vlastné humanitárne projekty drahých expertov z cudziny, ale ich sami vychovajú. „Vzdelávame lokálnych expertov, pričom až 90 percent výučby robia kenskí učitelia,“ doplnil.

Obmedzený prístup k vzdelaniu

Chuť víťazstva a prehry, Obama je prezidentom
Foto: SITA/AP

Mladí z najchudobnejšieho prostredia podľa slovenskej vysokej školy nemajú prístup k vzdelaniu bez podobných projektov.

„Naši študenti prichádzajú z vylúčeného prostredia slumov a ulíc. Keby nebolo misijných škôl ako tej našej, nemali by šancu študovať,“ uviedol dekan Fakulty misijnej práce a tropického zdravotníctva vysokej školy Ladislav Bučko.

„Bol som sedem rokov na ulici,“ spomína Keňan Benson Alumbasi Timona, ktorý absolvoval štúdium na slovenskej vysokej škole v Nairobi a teraz si robí doktorandské štúdium na Slovensku.

Po skončení sa plánuje vrátiť späť do Kene, kde sa bude opäť venovať deťom z ulice. Africkí študenti slovenskej školy zvyknú totiž už počas štúdia pracovať hlavne s chudobnými rodinami zo slumov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Krčméry