Mladá orlica Zora z východného Slovenska už navštívila štyri štáty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orlica Zora
Orlica Zora z rodu orla kráľovského, na ktorú umiestnili vysielačku, pomocou ktorej sa získali unikátne informácie. Z hniezda na východnom Slovensku navštívila doposiaľ štyri krajiny a dokázala za jediný deň preletieť 200 km. Bratislava, 3. október 2017. Foto: SITA/www.dravce.sk

BRATISLAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Mladá orlica Zora, ktorá sa narodila v lete tohto roku na východnom Slovensku, navštívila už štyri krajiny a dokázala za jediný deň preletieť 200 kilometrov.

Tieto údaje získali ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku, ktorí tento rok označili šesť mláďat orlov kráľovských GPS vysielačkami v rámci medzinárodného projektu LIFE Pannon Eagle, zameraného na ochranu orlov pred nelegálnymi aktivitami.

Za deň prešla 200 kilometrovom

„Jednou z aktivít projektu LIFE Pannon Eagle je monitorovanie mladých orlov v prvých rokoch ich života. Na Slovensku sme preto v tomto roku označili šesť mláďat GPS vysielačkou spĺňajúcou prísne parametre,“ vysvetlil Ervín Hrtan z Ochrany dravcov na Slovensku.

Vysielačka má rozmery ako ľudský palec a váži menej než jedno percento hmotnosti mláďaťa. Na chrbát sa pripevní popruhmi tak, aby neprekážala pri lietaní a lovení koristi. Vďaka získaným údajom ornitológovia vedia, kde mláďatá lietajú a či sú v poriadku.

Vysielačka ako ľudský palec

„Ak signál zamrzne na jednom mieste, vyrazíme na kontrolu. Takto máme možnosť včas pomôcť,“ uviedol Hrtan. Dodal, že informácie z GPS vysielačiek priniesli zaujímavé údaje už v prvých mesiacoch. Napríklad orlica Zora už navštívila Poľsko, Rakúsko, Maďarsko a Česko.

„Za jediný deň preletela cez 200 km – z okolia Rožňavy, cez podhorie Nízkych Tatier, Prievidzskú kotlinu, až do okolia Piešťan. V pondelok sa nachádzala v Rakúsku pri brehu Dunaja neďaleko Viedne,“ uviedol.

Orol kráľovský patrí medzi zriedkavé druhy, na Slovensku hniezdi okolo 60 párov. Na rozdiel od orla skalného žije v nížinách. Rozpätie krídel presahuj dva metre. Ako všetky ostatné dravé vtáky aj orol je pre človeka veľmi užitočný, pretože sa živí aj uhynutými zvieratami.

„Práve v dôsledku ľudských aktivít však orly vo viacerých častiach nížin Slovenska nemajú kde hniezdiť, trpia nedostatkom potravy a stávajú sa obeťami nezákonných aktivít. Tie sú dokonca zodpovedné za viac než polovicu všetkých známych prípadov úhynov orla kráľovského u nás,“ uzavrel čestný predseda Ochrany dravcov na Slovensku Štefan Danko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať