Vlnu nevôle spôsobila prítomnosť predstaviteľov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) na stredajšom podvečernom mítingu v Sabinove. Stretlo sa na ňom zhruba do 200 ľudí, ale aj približne dvojnásobný počet odporcov tejto strany. Tí v rovnakom čase zorganizovali protest proti extrémizmu a nenávisti.
Nenávisť a populistické reči nič neurobia
Protestu sa zúčastnili prevažne miestni Rómovia, ktorí prišli vyjadriť nesúhlas s politikou strany Mariana Kotlebu. Ako pre agentúru SITA konkretizoval jeden z organizátorov Ladislav Duda, na proteste sa zišli Rómovia z mesta i okolitých obcí, ale aj ľudia z miestnych kresťanských organizácií. „Chceme takým tichým protestom zaujať stanovisko, že nesúhlasíme s fašizmom na Slovensku. Sme tu doma, narodili sme sa tu. Žijeme tu a chceme takýmto spôsobom ukázať, že nechceme fašistov vo vláde, ani na Slovensku,“ uviedol občiansky aktivista.
Mňa fašistická banda nebude učiť, čo je demokracia, reaguje Hlina na trestné oznámenie kotlebovcov (video)
Duda upozornil, že prívrženci extrémizmu získali v meste 11 percent hlasov. „Je to dosť a my sa musíme vyjadriť, nemôžeme stáť a pozerať sa,“ dodal. Zároveň priznal, že si uvedomuje, že na Slovensku sú problémové rómske lokality. Zdôraznil ale, že Rómov nie je možné paušalizovať. V Sabinove podľa neho majú nulovú rómsku kriminalitu. „Ten, kto niečo urobí, nech je za to riadne potrestaný podľa zákona. Nech to ale neberie do rúk nejaká strana, ktorá šíri fašizmus a strach ľuďom,“ dodal.
Podporiť protestujúcich prišlo aj zhruba 50 členov a sympatizantov koalície PS/Spolu. „Prišli sme ukázať ľuďom, že nenávisť a populistické reči naozaj nič neurobia. Všetci máme rovnaké problémy, ale iba o tom kričať ničomu nepomôže. Treba mať konštruktívnu a slušnú debatu a hlavne nenávisť naozaj nič nevyrieši,“ uviedol predseda PS Michal Truban.
Počas vystúpenia ĽSNS pískali
Odporcovia ĽSNS počas vystúpenia predstaviteľov tejto strany pískali a pokrikovali. Najsilnejšie prejavy sprevádzali vystúpenia Mariana Kotlebu a Milana Mazureka. Obe zhromaždenia, ktoré zabezpečovala aj polícia, sa ale zaobišli bez vzájomných incidentov. Podľa hovorcu ĽSNS Ondreja Ďuricu, stretnutie s občanmi bolo súčasťou predvolebných mítingov. Doteraz na nich ale zaznamenali len menšie skupiny protestujúcich. „Nestretli sme sa s nejakými veľkými počtami protestujúcich. To, že sú tu prítomní Rómovia, tak to je asi prirodzené a logické, keďže sme na východnom Slovensku, kde tá situácia je v tomto smere taká, aká je,“ zhodnotil Ďurica. Dodal, že protestujúcich rešpektujú.
Aktivistom sa na prítomnosti predstaviteľov ĽSNS v Sabinove nepáčilo to, že práve z tohto mesta počas 2. svetovej vojny deportovali 500 židovských občanov a natáčal sa tu aj oscarový film Obchod na korze so židovskou tematikou. ĽSNS ale takýto súvis so svojou prítomnosťou v meste odmieta. „V rámci bežných pracovných dní absolvujeme pravidelne aj dva mítingy denne a nie je to naozaj smerované ani na nejaké konkrétne miesta, ani sa to nevzťahuje k nejakým konkrétnym dátumom,“ dodal hovorca strany.