BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Odstupujúci prezidentský kandidát Robert Mistrík svojím gestom splnil to, čo sľúbil pri vstupe do kampane, teda, že nebude stáť v ceste silnejšiemu demokratickému kandidátovi.
Pre agentúru SITA to uviedol politológ Grigorij Mesežnikov s tým, že ide o prejav zodpovednosti a „snahu prispieť k vývoju, ktorý vylúči alebo skomplikuje vstup nesystémového kandidáta do aktívnej politiky“. Mistríkovo gesto tak podľa Mesežnikova prispeje k posilneniu silného demokratického kandidáta.
Video: Mistrík sa vzdal kandidatúry na prezidenta a vyjadril podporu Čaputovej (aktualizované)
Tvrdenia, že Mistrík vzhľadom na konzervatívnejšie názory v niektorých oblastiach bude prijateľnejším kandidátom pre väčšiu skupinu voličov, ako v pondelok konštatovala aj strana SaS, nie sú podľa politológa namieste. „Pripisujú Mistríkovi niečo, čo nevyplýva z jadra jeho postojov,“ uviedol.
Podľa Mesežnikova strana týmto ukázala, že drží slovo, keď sa zaviazala Mistríka podporovať, nebolo to však nevyhnutné.
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 16. marca, o priazeň voličov sa po odstúpení Mistríka uchádza 13 kandidátov (11 mužov a dve ženy).
Kandidátmi sú podpredseda NR SR Béla Bugár, advokátka Zuzana Čaputová, novinár Martin Daňo, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár, poslanec NR SR Marian Kotleba, poslanec NR SR Milan Krajniak, bývalý politik František Mikloško, podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, politológ Róbert Švec, podnikateľka Bohumila Tauchmannová, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a vysokoškolský pedagóg Ivan Zuzula. Podľa údajov z predošlých volieb by voličské právo mohlo využiť približne 4,4 milióna voličov.
Od soboty druhého marca platí zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky, od štvrtku 14. marca zase platí zákaz vedenia volebnej kampane a zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch. Ten istý deň je zároveň koncom lehoty na vzdanie sa kandidatúry na prezidenta.