Čo bolo hlavným podnetom pre založenie katolíckeho vydavateľstva Don Bosco?
Vydavateľstvo Don Bosco patrí reholi saleziánov, ktorej zakladateľ Ján Bosco využíval v 19. storočí na svoj apoštolát knihy, brožúry a letáky. V celej saleziánskej spoločnosti sú aj dnes médiá jednou z priorít. Tak to bolo aj na Slovensku, keď po Novembri ´89 vzniklo najprv Saleziánske katechetické stredisko, ktoré malo za cieľ rozšíriť po rokoch totality medzi ľudí čo najviac katechetického materiálu. V roku 1994 vzniklo na základoch katechetického strediska vydavateľtvo Don Bosco ako nástroj pôsobenia saleziánov na Slovensku v oblasti spoločenskej komunikácie.
Čerpalo sa pri založení vydavateľstva z inšpirácie v zahraničí?
Pri zrode Slovenského katechetického strediska rovnako a tiež neskôr pri zrode vydavateľstva Don Bosco stáli saleziáni, ktorí počas totality pôsobili v zahraničí a podieľali sa na šírení samizdatovej literatúry z demokratických krajín do socialistického bloku. Medzi najznámejších podporovateľov vzniku vydavateľstva Don Bosco patrili nielen literárne osobnosti ako Anton Hlinka, Štefan Sandtner, Gorazd Zvonický, Andrej Paulíny, Ernest Macák…
Aké sú vzťahy medzi katolíckymi vydavateľstvami na Slovensku?
Z toho, čo viem, na začiatku, krátko po vzniku samostatnej Slovenskej republiky bolo cítiť medzi katolíckymi vydavateľstvami nadšenie a výzvu obrodiť slovenských veriacich po mnohých rokoch utláčania a prenasledovania aj prostredníctvom duchovnej literatúry. Po počiatočnom nadšení prišli aj spoločné vízie, ktorých dôkazom bol aj vznik Združenia katolíckych vydavateľov Slovenska. Na fungovanie tohto združenia už ale nepanoval jednotný názor, a tak sa časť vydavateľstiev rozhodla ísť vlastným smerom, časť to skúsila spoločne. Ale aj aké-také vzťahy sa postupne pretŕhali. Dnes možno konštatovať, že Združenie katolíckych vydavateľov Slovenska existuje len na papieri. Problémom, podľa mňa bolo, že jedni chceli činnosti centralizovať a druhí si chceli zachovať autonómiu. Aj keď to v cirkevných kruhoch vyznieva zvláštne, predsa len sme si navzájom konkurenciou a každý potrebuje nejako žiť, nielen prežívať. V konečnom dôsledku, konkurencia nás núti nespať na vavrínoch a z toho môže nakoniec profitovať len a len čitateľ.
Ak by sa čítalo menej kníh, nevznikali by nové kníhkupectvá… To sa týka aj katolíckej literatúry.Ján Miško
Vydavateľstvo má za sebou už bohatú históriu. Dajú sa povedať najväčšie prekážky, s ktorými sa vydavateľstvo musí zaoberať?
V posledných rokoch sa aj nás dotkla finančná kríza, čo sa prejavilo aj tým, že prvýkrát sme boli donútení k prepúšťaniu a zastaveniu výroby. Smutné však bolo na tom to, že sme práve zo strany niektorých vydavateľov či kníhkupcov dostávali rany pod pás, ktoré sme nečakali. Chválabohu, ráznymi, aj keď veľmi bolestivými krokmi sa nám znova podarilo naštartovať výrobu a veľmi rýchlo obhájiť svoje meno na trhu.
Ako si vyberáte autorov, či diela na vydanie?
Tituly a autorov si vyberáme podľa nášho zamerania, ale tiež na odporúčania saleziánov či podľa úspešnosti predaja v zahraničí. Tiež sa snažíme načúvať čitateľom a ich očakávaniam.
Máte stanovené koho chcete osloviť?
Keďže saleziáni sa venujú prevažne mládeži a výchove, jedným zo smerov, kam upriamujeme svoju pozornosť, je literatúra pre mladých a rodiny. Nasledujú životopisy, ktoré vydávame ako knihy, ale od roku 2008 aj ako filmy na DVD. Našou špecialitou – edíciou Vierou do vrecka – chceme osloviť tých veriacich, ktorí túžia prehĺbiť si svoju vieru a zaujímajú sa o otvorený dialóg v Cirkvi. Nechcú byť len pasívnymi poslucháčmi, ale chcú byť aj na seba nároční a autenticky prežívať svoj vzťah k Bohu. Otvorený dialóg je jednou zo zásad, ktoré hlásajú saleziáni aj prostredníctvom vydavateľstva Don Bosco.
Máte vo vydaných knihách nejakú najobľúbenejšiu?
Zaľúbil som sa do našej novej edície praktických príručok pre každého kresťana – Viera do vrecka. Mali sme zatiaľ šťastie a každý z autorov zvládol svoju tému bravúrne. Aj mne samému dávajú tieto príručky veľa. Určite sú to však aj naše dve „výkladné skrine“: Misia – Slovenskí saleziáni vo svete a Svetlo sveta. Prvá sa stala najkrajšou knihou Slovenska 2010 a autori – fotograf Alan Hyža a reportér Peter Kubínyi – s fotografiami, respektíve s článkami povyhrávali v roku 2010 všetky novinárske ceny, ktoré sa na Slovensku dajú získať. Kniha Svetlo sveta je unikátnym rozhovorom s pápežom Benediktom XVI., pričom sa nám podarilo na prebal tejto knihy získať slovenský text, ktorý napísal pápež vlastnou rukou.
Knihy sa čítajú u nás čoraz menej. Týka sa to aj katolíckej literatúry?
Mám pocit, že toto tvrdenie je akousi paradigmou. Ak by sa čítalo menej kníh, nevznikali by nové kníhkupectvá… To sa týka aj katolíckej literatúry. Samozrejme, je potrebné aj v tomto držať krok s dobou a tomu sa musí prispôsobiť nielen výber titulu, ale aj grafika, jazyk, či samotný nosič.
Koľko knižných titulov za rok vydáte a aký je ich náklad?
V čase pred krízou sme vydávali ročne 20 – 25 nových knižných titulov do roka a 2 – 3 DVD. K tomu treba prirátať aj zhruba 20 – 25 dotlačí. Rok po zmenách v našom vydavateľstve bude počet 15 nových titulov. V prvom náklade tlačíme priemerne 2500 kusov.
Je o vaše knihy záujem?
Môžem povedať, že áno. Takmer všetky pri všetkých tituloch je prvý náklad predaný v priebehu roka, pri niektorých je to do roka aj niekoľkonásobne viac kusov. Najviac nás v tomto smere teší edícia Viera do vrecka, ktorej každé číslo sa predá minimálne v 12.000 kusovom náklade a máme na to veľmi dobré ohlasy z každej strany.
Zhováral sa Radovan Pavlík