Minulý rok bol podľa hydinárov pre ich sektor náročný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hydina
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) – Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) na svojom valnom zhromaždení upozornila na negatívny vývoj v slovenskom hydinárskom sektore, ktorý pokračoval aj v minulom roku. Ako uviedol predseda únie Timotej Husár, zatiaľ čo produkcia hydiny na Slovensku od roku 2002 klesla o polovicu, v rámci EÚ objem výroby v rokoch 2004 až 2010 vzrástol o 39 %. Za hlavné dôvody krízy slovenského hydinárstva považuje Husár neprimeranú otvorenosť nášho trhu, politiku obchodných reťazcov, nedostatky v legislatíve, prípadne jej nedôsledné uplatňovanie a nezáujem o riešenie problémov zo strany štátu a štátnych orgánov v minulosti.

Únia taktiež upozornila na výrazný pokles počtu spoločností v hydinárskom priemysle, keď z pôvodných 12 spracovateľov hydiny je v súčasnosti aktívnych už iba päť. Opačný vývoj je u producentov hydinových výrobkov, ktorých počet rastie. Tento trend je však podľa ÚHS pre slovenský hydinársky priemysel likvidačný, pretože producenti surovinu pre svoje výrobky nakupujú v zahraničí, predovšetkým v Poľsku.

Únia hydinárov Slovenska pozitívne hodnotí obnovenie štátnych kontrol v hydinárskom sektore. „V druhej polovici vlaňajšieho roka sa začali pravidelné kontroly kvality hydinového mäsa, ktoré vo viacerých prípadoch ukázali, že nezodpovedá požadovaným parametrom. V obchodnej sieti bolo mäso nevyhovujúce už pri senzorických skúškach – zapáchajúce, vymrazené mäso a s vysokým obsahom vody. Následné mikrobiologické rozbory preukázali prítomnosť salmonely v poľskom mäse,“ uvádza sa vo vyhlásení hydinárov.

S nepriaznivou situáciou zápasia podľa ÚHS aj producenti slepačích vajec, ktorých ceny sú o 15 až 20 % nižšie ako v minulom roku, no kŕmne zmesi sú drahšie o viac ako 30 % v porovnaní s rokom 2009. Za nízkymi cenami je podľa hydinárov nadprodukcia vajec v Európe. „Zo susedných krajín sa k nám dovážajú veľké množstvá, často takisto pochybnej kvality,“ tvrdí únia. Hydinári upozornili aj na zmeny, ktoré producentov vajec čakajú od 1. januára budúceho roku. EÚ totiž prechádza v chove nosníc na systém obohatených klietok, čo podľa ÚHS producentom vajec prinesie nevyhnutnosť ďalších dodatočných investícií. Slovenská republika podľa hydinárov navyše nepožiadala EÚ o udelenie žiadnej výnimky a prebrala európske predpisy v plnej miere.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚHS Únia hydinárov Slovenska