BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Novým ministrom životného prostredia by sa mal stať poslanec Národnej rady SR József Nagy. V noci na rokovaní Koaličnej rady jeho nomináciu navrhla strana Most-Híd, ktorej tento rezort patrí podľa Koaličnej zmluvy.
Obnovený rezort ministerstva životného prostredia by mal vzniknúť 1. novembra. S nomináciou musia súhlasiť koaliční partneri.
Šimková definitívne na čelo SPF
Koaličná rada potvrdila nomináciu Evy Šimkovej na šéfku Slovenského pozemkového fondu. „Fakty nepotvrdzujú špekulácie, ktoré boli v médiách. Šimková upozorňovala predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na porušenie zákona. Urobila všetko, čo bola v jej kompetenciách. Nemôže byť zodpovedná za konanie predsedu úradu,“ uviedol podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.
Koaliční partneri sa v noci dohodli, že v roku 2011 budú mať ústavní činitelia s výnimkou sudcov znížený plat o trojnásobok deficitu v predchádzajúcom roku, teda trojnásobok deficitu v roku 2010.
V ďalších rokoch to bude o dvojnásobok deficitu v predchádzajúcom roku. Zároveň by sa však malo uvoľniť súčasné zmrazenie platov politikov. Presný výpočet objasní vo štvrtok minister financií Ivan Mikloš.
Pokuty v jazykovom zákone ponechali
Konečnú podobu predkladanej novely, mala doriešiť utorková Koaličná rada, pretože zástupcovia koaličných strán sa na dvoch rokovaniach s ministrom kultúry nevedeli na jej podobe dohodnúť. Sporný bol najmä bod o sankciách za porušenie jazykového zákona.
Podľa premiérky Ivety Radičovej sa koalícia v utorok dohodla, že „pokiaľ ide o verejné informácie, informácie, ktoré znamenajú bežné napĺňanie verejnej správy, informácie, ktoré znamenajú dostupnosť základných služieb pre občanov, pokiaľ ide o informácie, ktoré by mohli znamenať riziko ohrozenia života, prírodné katastrofy, tak si nedodržiavanie zákona bude vyžadovať sankcie“.
Na tomto je podľa Radičovej zhoda. Strany majú teraz ešte týždeň na to, aby sa v oblasti sankcií dohodli. Strany Most-Híd a OKS sú za úplné zrušenie sankcií, strana SaS chcela pokuty ponechať ako možnosť v prípadoch, keď ani napriek upozorneniam nedôjde pri porušení legislatívy k náprave.
Novela by mala zrušiť napríklad súčasné ustanovenie, podľa ktorého musí ministerstvo schvaľovať texty na pamätníkoch, pomníkoch alebo pamätných tabuliach, a tak dohliadať na dodržiavanie jazykového zákona. Stavebníci sa budú môcť v prípade potreby naďalej obracať na rezort so žiadosťou o stanovisko, avšak to už nebude prikazovať zákon.
Po novom by sa mala vypustiť nadbytočná povinnosť viesť dvojjazyčne ďalšiu dokumentáciu v školách a školských zariadeniach, v ktorých sa vzdeláva v jazykoch národnostných menšín. Zmenou bude i to, že od povinnosti používať štátny jazyky by po novom nemali mať zamestnanci rezortu dopravy, pôšt, telekomunikácií a príslušníci neštátnych hasičských jednotiek.
V oblasti sankcií novela navrhuje úplne zrušenie pokút pre príležitostné tlačoviny v jazyku menšín, určené na kultúrne účely, katalógy galérií, múzeí, knižníc, programy kín, divadiel, koncertov a ostatných kultúrnych podujatí.
SITA