VILNIUS 18. júla (WEBNOVINY) – Spoločná azylová a utečenecká politika je stredobodom stretnutia ministrov vnútra EÚ vo štvrtok v litovskom hlavnom meste Vilnius.
Ministri budú rokovať o súčasnej situácii a najmä o utečencoch zo Sýrie. Na programe sa môže objaviť aj téma ochrany osobných údajov, no nevyskytuje sa v oficiálnej agende. Na neformálnom ministerskom stretnutí sa neočakáva prijatie nijakých rozhodnutí. Litva prevzala 1. júla polročné rotujúce predsedníctvo EÚ.
S neúnosným množstvom imigrantov bojujú najmä Malta a taliansky ostrov Lampedusa, ktoré ležia najbližšie k africkému pobrežiu. Maltský premiér Joseph Muscat vyzval v pondelok počas návštevy Talianska na prijatie nových pravidiel EÚ o imigrácii, keďže prílev tisícov nelegálnych utečencov na Maltu vyústil do neudržateľnej situácie.
„Potrebujeme jasnú európsku politiku. Prázdne reči o solidarite nestačia,“ vyhlásil Muscat s tým, že Európa nechala Maltu v tejto veci samotnú. Pravidlá EÚ nepripúšťajú, aby krajina únie poslala preč utečencov bez spracovania ich žiadosti. Takýto stav však považuje Muscat za neprijateľný a žiada preto o prehodnotenie existujúcich pravidiel vrátane možnosti poslať imigrantov do inej krajiny EÚ.
Vzhľadom na veľkosť populácie Malta prijíma najviac žiadateľov o azyl v EÚ. V roku 2012 tamojšie úrady zaregistrovali 21,7 žiadostí na 1000 obyvateľov. Na Malte a v Taliansku pristáli tento rok už tisíce nelegálnych utečencov, ktorí sa väčšinou plavia z líbyjského pobrežia, no pochádzajú z rôznych častí Afriky.
Taliansko už tiež žiadalo EÚ o zmenu pravidiel, keďže situáciu považuje za neúnosnú. Na talianskom pobreží pristálo za prvých šesť mesiacov roka takmer 8000 migrantov, čo je takmer dvakrát toľko ako za rovnaký čas v roku 2012. Takmer 3600 z nich pristálo na ostrove Lampedusa, najbližšom ostrove od pobrežia severnej Afriky a populárnej destinácii ilegálnych migrantov.