Ministri dali zelenú zmenám v schengenských pravidlách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zástava, Europská únia
Záchranný mechanizmus eurozóna vytvorila v reakcii na nestabilitu, ktorú vyvolala grécka dlhová kríza. Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRUSEL 12. mája (WEBNOVINY) – Ministri vnútra členských krajín Európskej únie počas štvrtkového stretnutia v Bruseli dosiahli zhodu v otázke plánovaných zmien vo fungovaní schengenského priestoru, ktoré majú umožniť dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach. Po skončení rokovaní to oznámil maďarský minister Sándor Pintér, podľa ktorého väčšina účastníkov podporila návrh Európskej komisie (EK) predpokladajúci obnovenie kontrol ako posledné východisko z núdze v prípade, že členské štáty budú čeliť nezvládnuteľnému náporu migrantov alebo niektorý z nich nebude schopný ustrážiť vonkajšiu hranicu schengenu.

„Každý z ministrov deklaroval jasný postoj: Slobodný pohyb osôb je jedným z kľúčových výdobytkov únie a my ho musíme zachovať a ochrániť,“ povedal Pintér pred novinármi v Bruseli. V rovnakom duchu sa vyjadrila aj eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová, podľa ktorej je však potrebné „zvýšiť jednoznačnosť pravidiel a postupov, aby sa zamedzilo jednostranným a nekoordinovaným rozhodnutiam jednotlivých členských štátov“. Jej slová boli pravdepodobne narážkou na stredajšie rozhodnutie Dánska obnoviť kontroly na hraniciach s Nemeckom a Švédskom, ktoré pobúrilo viaceré európske vlády.

Podľa nemenovaného európskeho diplomata, na ktorého sa odvoláva tlačová agentúra AFP, návrh EK podporilo 15 z 27 členov EÚ, pričom jediným otvoreným odporcom je Cyprus. Isté výhrady však podľa neho vyjadrili aj Belgicko, Malta a Španielsko. Francúzsky minister vnútra Claude Guéant napriek tomu hovorí o „veľmi širokom konsenze, ak nie takmer jednomyseľnosti“. Francúzsko je pritom jedným z iniciátorov reformovania Schengenskej zmluvy, ktoré sa podľa neho stalo potrebným v súvislosti s nebývalým prílevom nelegálnych migrantov z Afriky. Konečné rozhodnutie o navrhovaných zmenách sa očakáva počas nadchádzajúceho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční 24. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cecilia Malmströmová