Ministra Becíka nahradil Vladimír Chovan

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Dôvodom výmeny Becíka nemala byť podľa Mečiara jeho personálna politika v štátnom podniku Lesy SR, ale skôr zanedbaný efekt mobilizácie ľudí. Chýbala mu tiež väčšia kooperácia. „Kto sa bojí konca, nesmie začať. Žiadny krik, žiadny plač, žiadne slzy, žiadne búchanie, nedajbože v maštali, pretože tie zvieratá si to nezaslúžia, tie musia produkovať. Takže s úctou. Chcel by som sa poďakovať národu, že to so mnou vydržal,“ povedal Becík na margo svojho odchodu vzápätí po podaní demisie. S prácou, ktorú na ministerstve odviedol, je pritom absolútne spokojný.

Stanislav Becík do funkcie nastúpil v auguste 2008 a bol v poradí už tretím ministrom pôdohospodárstva v tomto volebnom období. V ministerskom kresle nahradil Zdenku Kramplovú, ktorá musela odísť pre sporné miliónové dary pre ĽS-HZDS. Predtým viedol rezort Miroslav Jureňa, ktorý bol odvolaný pre podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde v novembri 2007.

ŽIVOTOPIS: Vladimír Chovan

Ing. Vladimír Chovan sa narodil 26. septembra 1963 v Smoleniciach, okres Trnava. Študoval na Strednej priemyselnej škole v Trnave a v roku 1985 ukončil štúdium na Mechanizačnej fakulte Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre.

Po štúdiách bol výskumným pracovníkom v Podniku racionalizácie riadenia poľnohospodárstva a výživy, a.s., Bratislava, závod Trnava, neskôr pracoval vo vedúcich pozíciách v JRD v Dolnom Dubovom, v RD Horné Dubové – Naháč a v Štátnom majetku v Plaveckom Podhradí. Od roku 1996 bol generálnym riaditeľom spoločnosti Agropartner, s.r.o. Plavecké Podhradie.

V apríli 2009 ho zvolili za predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Zároveň je podpredsedom predsedníctva Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka a členom ústredného orgánu EDF (European Dairy Farmers), koordinátorom pre EÚ -12. Od mája 2006 je predsedom predstavenstva Slovenskej holsteinskej asociácie (SHA) a od roku 2004 členom predstavenstva Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) Bratislava.

Vladimír Chovan je ženatý, má dve deti.

CHRONOLÓGIA: Zmeny vo vláde Roberta Fica

4. júla 2006

Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval vládu SR na čele s Robertom Ficom. Desať členov kabinetu nominovala jeho strana Smer-SD. Dušan Čaplovič sa stal vicepremiérom, Viera Tomanová obsadila post ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny, ministrom vnútra sa stal Robert Kaliňák, Marek Maďarič ministrom kultúry, Ľubomír Vážny vedie rezort dopravy, Ján Počiatek rezort financií, Ľubomír Jahnátek rezort hospodárstva, Ján Kubiš rezort zahraničných vecí, Ivan Valentovič rezort zdravotníctva a František Kašický rezort obrany. Slovenská národná strana (SNS) nominovala do vlády troch ministrov – do funkcie ministra školstva Jána Mikolaja, do funkcie ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a Marian Janušek sa stal ministrom výstavby a regionálneho rozvoja. Ministrom spravodlivosti sa stal Štefan Harabin a ministrom pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorých nominovala ĽS-HZDS.

27. novembra 2007

Prezident Ivan Gašparovič akceptoval návrh premiéra Roberta Fica a odvolal z funkcie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Podľa premiéra Fica minister pôdohospodárstva niesol politickú zodpovednosť v kauze okolo podozrivých prevodov na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala Zdenka Kramplová. Do funkcie ju nominovala ĽS-HZDS.

30. januára 2008

Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického, ktorý ho o to požiadal listom 29. januára. Minister sa rozhodol abdikovať po tom, ako rezort obrany čelil viacerým podozreniam v súvislosti so spornými verejnými obstarávaniami. Za nového ministra obrany vymenoval prezident štátneho tajomníka tohto rezortu Jaroslava Bašku.

3. júna 2008

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič odovzdal abdikačné listiny prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Ako uviedol v Prezidentskom paláci, odchádza z osobných dôvodov. Premiér Robert Fico zopakoval, že voči Valentovičovej práci nemá žiadne výhrady. Za nového ministra zdravotníctva vymenoval prezident Richarda Rašiho, riaditeľa Fakultnej nemocnice poliklinikou (FNsP) v Bratislave.

18. augusta 2008

Prezident Ivan Gašparovič odvolal ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a ministerku pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú. Novým ministrom životného prostredia sa stal Ján Chrbet a novým ministrom pôdohospodárstva Stanislav Becík. Premiér Robert Fico požiadal 22. júla svojho koaličného partnera Jána Slotu, aby ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, nominanta Slovenskej národnej strany (SNS), stiahol z funkcie. Dôvodom sú podľa premiéra dotácie z Environmentálneho fondu pridelené súkromným osobám v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickým princípom. SNS návrh premiéra Roberta Fica a jeho dôvody na výmenu Jaroslava Izáka akceptovala a 13. augusta Ján Slota informoval, že novým ministrom životného prostredia by sa mal stať doterajší poslanec NR SR za SNS Ján Chrbet. Návrh predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara odvolať ministerku pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú prijal premiér Robert Fico 14. augusta. Podľa medializovaných informácií mali byť dôvodom Kramplovej odvolania kontroverzné dary pre ĽS-HZDS ako aj údajné chyby pri verejnom obstarávaní na ministerstve. Z. Kramplová túto zodpovednosť odmietla.

26. januára 2009

Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, ktorý odišiel do Ženevy za výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN. Kubiš mal z vlády odísť o niekoľko dní skôr, vo funkcii zostal dlhšie na žiadosť premiéra Roberta Fica, aby pomohol pri rokovaniach o plynovej kríze. Novým ministrom zahraničných vecí sa stal Miroslav Lajčák, ktorý pôsobil ako Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva a špeciálny predstaviteľ Európskej únie v Bosne a Hercegovine.

15. apríla 2009

Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška a na jeho miesto vymenoval Igora Štefanova, ktorý bol dovtedy riaditeľom Agentúry na podporu regionálneho rozvoja na ministerstve výstavby. Janušek odstúpil z funkcie po tom, ako ho k tomu vyzval premiér Robert Fico po zverejnení výsledkov kontroly sporného nástenkového tendra. Štefanov je tiež nominantom SNS a Januška nahradil napriek tomu, že sa takisto podieľal na príprave spomínaného tendra v rezorte výstavby.

6. mája 2009

Prezident Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal ministra životného prostredia Jána Chrbeta v súvislosti s predajom emisných kvót. Dôvodom bolo podľa predsedu vlády politické zlyhanie ministra. Dočasne Chrbetov rezort viedol minister školstva Ján Mikolaj. Chrbet od vlády požadoval, aby rozhodla, či zruší spornú zmluvu s americkou firmou Interblue Group o predaji emisných kvót. Premiéra rozhnevalo, že sa takto chcel zbaviť veci, za ktorú ako minister zodpovedá. „Takého ministra, ktorý sa skrýva za sukňu vlády, ja nepotrebujem vo vláde SR,“ vyhlásil Fico s tým, že ak bol Chrbet presvedčený o výhodnosti zmluvy, mal za ňu bojovať.

20. mája 2009

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval za ministra životného prostredia Viliama Turského, ktorého navrhla SNS a akceptoval premiér Robert Fico. Viliam Turský bol štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR.

23. júna 2009

Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Dočasne rezort viedol premiér Robert Fico. Prezident Harabina vzápätí vymenoval na návrh Súdnej rady za predsedu Najvyššieho súdu SR na päťročné obdobie.

3. júla 2009

Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval za ministerku spravodlivosti a podpredsedníčku vlády Vieru Petríkovú. Petríková bola predsedníčkou Okresného súdu vo Vranove nad Topľou a podpredsedníčkou Súdnej rady SR. Do funkcie ju navrhol predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

28. augusta 2009

Prezident Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal ministra životného prostredia Viliama Turského, nominovaného SNS. Dôvodom boli podľa predsedu vlády kauzy spojené s rezortom životného prostredia. Premiér Fico zároveň s odvolaním Turského rozhodol, že Smer-SD zoberie celé ministerstvo životného prostredia spod kontroly SNS. Viliam Turský podpísal odvolací dekrét v nemocnici, kde bol po úraze. Rezort dočasne povedie vicepremiér Dušan Čaplovič.

16. septembra 2009

Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka a na jeho miesto vymenoval doterajšieho šéfa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Vladimíra Chovana. Stanislav Becík podal demisiu po dohode s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom 9. septembra. Dôvodom výmeny Becíka nemala byť podľa Mečiara jeho personálna politika v štátnom podniku Lesy SR, ale skôr zanedbaný efekt mobilizácie ľudí.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičFrantišek KašickýIvan GašparovičJán ChrbetJán KubišJán MikolajJán PočiatekJán SlotaĽubomír JahnátekĽubomír VážnyMarek MaďaričMiroslav JureňaMiroslav LajčákRobert FicoRobert KaliňákStanislav BecíkŠtefan HarabinViera TomanováVladimír ChovanVladimír MečiarZdenka Kramplová