Štátny tajomník rezortu vnútra Vendelín Leitner a koordinátorka Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Seda Kuzucu predstavili akčný plán reakcie na hromadný príchod utečencov z Ukrajiny.
Na jeho tvorbe sa podieľalo 21 domácich a zahraničných inštitúcií. UNHCR zverejnilo v súvislosti so situáciou na Ukrajine prvý Regionálny plán reakcie už 1. marca. Cieľom plánu je podpora všetkých štátov susediacich s Ukrajinou pri prijatí až 2,4 milióna utečencov z tejto krajiny. Informovala o tom hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová v tlačovej správe.
Zabezpečenie koordinácie na úrovni regiónu a krajín
„Predložený regionálny akčný plán je rozšírením prvého plánu a pokrýva obdobie od marca 2022 do konca roka 2022. Rovnako bola navýšená aj suma vyčlenená pre Slovensko, ktorá bola stanovená na 91,9 milióna dolárov. Ministerstvo vnútra víta nový Regionálny akčný plán ako spoločné dielo všetkých 21 medzinárodných agentúr a domácich aktérov pôsobiacich na Slovensku. Jasne a zreteľne tak demonštruje súčinnosť a spoluprácu s vládou Slovenskej republiky,“ uviedol Leitner.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: Putin sa pripravuje na dlhý konflikt, Rusi zasiahli životne dôležitý prístav a zanechávajú „pasce" (online)
Cieľom plánu je podporiť hostiteľské krajiny tak, aby utečenci z Ukrajiny mali prístup k bezpečiu a medzinárodnej ochrane. Plán tiež slúži na zabezpečenie koordinácie na úrovni regiónu a jednotlivých krajín.
V pláne sú pokryté oblasti základných potrieb
„Podľa Plánu reakcie bude UNHCR viesť a koordinovať implementáciu plánu v súlade s Modelom koordinácie utečencov, pričom úsilie vo vzťahu k SR bude zamerané na technickú podporu pre vládnych partnerov, posilnenie monitorovania ochrany a prijímacích kapacít. Zároveň bude zabezpečené naplnenie potrieb utečencov. Pozornosť bude venovaná sociálnej kohézii, inklúzii a mierovému spolunažívaniu. V pláne sú pokryté všetky oblasti základných potrieb – materiálna podpora, zdravie, vzdelanie, živobytie a inklúzia, logistika a telekomunikácia,“ priblížila Kuzucu.
„Podpora pre Ukrajincov zo strany občianskej spoločnosti, firiem a municipalít je pre úspech inklúzie cudzincov nevyhnutná a sme za ňu veľmi vďační. Doteraz sa v krajine nachádzalo necelých 160-tisíc legálne žijúcich cudzincov a k dnešnému dňu požiadalo o dočasné útočisko už viac ako 75-tisíc osôb,“ doplnil riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský. Úzku spoluprácu s ministerstvom vnútra a všetkých aktérov ocenili vo svojich vystúpeniach aj riaditeľka humanitárnej organizácie na Slovensku Človek v ohrození Andrea Najvirtová, Ganna Schvacka z organizácie ukrajinských krajanov Sme spolu, riaditeľka medzinárodnej Organizácie pre migráciu Zuzana Vatráľová a spoluzakladateľka iniciatívy Kto pomôže Ukrajine Lucia Pašková.