BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí aktualizovalo cestovné odporúčania aj pre Irán, Afganistan, Pakistan, Jemen, Saudskú Arábiu a Izrael.
Pre Izrael, Irán a Saudskú Arábiu platí prvý stupeň cestovného odporúčania, teda upozornenie, respektíve varovanie, pre Pakistan platí odporúčanie necestovať do určitých oblastí, pre Afganistan platí odporúčanie necestovať do krajiny a pre Jemen platí najvyšší cestovný stupeň – okamžite opustiť krajinu.
Dobrovoľne sa zaregistrujte
Informácie sa nachádzajú na internetovej stránke rezortu diplomacie s výzvou, aby sa občania pred cestou do ktorejkoľvek krajiny zaregistrovali prostredníctvom dobrovoľného formulára.
„Aj po teroristických útokoch tzv. Islamského štátu v Teheráne začiatkom júna 2017 budú pokračovať snahy zahraničných teroristických skupín o prienik na územie krajiny, najmä na hraniciach s Irakom, Afganistanom a Pakistanom,“ píše MZV v súvislosti s Iránom.
Preto odporúča Slovákom cestujúcim do teritória vyhýbať sa vo všeobecnosti hraničným zónam a podľa možnosti vyvarovať sa neodôvodnenej prítomnosti na verejných priestranstvách, kde sa tradične združujú väčšie počty obyvateľov a obmedziť taktiež na minimum účasť na verejných masových podujatiach v Iráne.
Nevstupujte na územie Gazy
MZV upozorňuje tiež na eskaláciu napätia medzi arabským a židovským obyvateľstvom na území Izraela a Západného brehu, ktorého dôsledkom sú násilné útoky Palestínčanov, jednotlivcov a skupín.
Cestujete do Anglicka, Francúzska alebo Talianska? Tu sú odporúčania ministerstva
„Odporúčame slovenským turistom výrazne zvýšiť pozornosť pri cestovaní, sledovať aktuálnu situáciu na mieste pohybu a pozorne zvážiť každú trasu prehliadky Starého mesta Jeruzalemu, najmä v okolí Levej brány, Damaskej brány a moslimskej časti Starého mesta. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa nedá vylúčiť nebezpečenstvo teroristických útokov na miestach s väčším pohybom obyvateľstva a na prostriedky verejnej dopravy na území celého Izraela,“ píše sa na stránke ministerstva.
Ministerstvo zahraničných vecí aktualizovalo cestovné odporúčania aj pre africké krajiny
V súvislosti s cestovaním na palestínske teritóriá a vzhľadom na vojenský konflikt z roku 2014 rezort neodporúča vstupovať na územie pásma Gazy. V niektorých mestách Západného brehu (Hebron, Ramalláh, východný Jeruzalem) môžu opakovane byť lokálne nepokoje, respektíve väčšie zrážky radikálnych skupín s bezpečnostnými zložkami.
„Naďalej odporúčame venovať zvýšenú pozornosť pri cestovaní v pohraničných oblastiach na severe krajiny, v oblasti izraelsko-libanonských hraníc, Golanských výšin, na juhu krajiny v oblasti hraníc Izraela s Egyptom a v celej oblasti okolo hraníc pásma Gazy, kde môžu priebežne byť raketové útoky,“ píše sa ďalej s tým, že bezpečnostná situácia v Izraelskom štáte umožňuje cestujúcim voľný pohyb takmer po celej krajine. Odporúčajú však dôrazne rešpektovať pokyny policajných a bezpečnostných zložiek.
Hrozba útokov v Saudskej Arábii
Konflikty v Jemene a Iraku negatívne ovplyvňujú bezpečnostnú situáciu aj v Saudskej Arábii, najmä na severe a juhu krajiny. V prihraničných oblastiach s Jemenom nie je výnimkou ostreľovanie civilných i vojenských cieľov.
„V kontexte uvedených rizík ministerstvo vyzýva občanov, aby sa pri cestách do Saudskej Arábie vyhýbali pobytom v pohraničnom pásme medzi Saudskou Arábiou a Jemenom. Na severnej hranici s Irakom platí zákaz vstupu do 20 km pásma pri hranici s výnimkou oficiálnych hraničných priechodov,“ varuje ministerstvo s tým, že porušenie zákazu sa trestá odňatím slobody až na 30 mesiacov a pokutou vo výške 25 000 SAR (asi 5800 eur).
V Saudskej Arábii pretrváva riziko teroristického útoku namiereného proti cudzincom, vrátane únosov. Z uvedených dôvod MZV odporúča vyhýbať sa väčším zhromaždeniam a pri pohybe po krajine, zvlášť mimo veľkých miest a v púštnych oblastiach, dodržiavať zvýšenú opatrnosť.
Situácia v Afganistane je nestabilná
Zvýšenú opatrnosť je potrebné dodržiavať aj počas pobytu v hlavnom meste Rijáde. Saudské bezpečnostné zložky bežne vykonávajú bezpečnostné prehliadky na letiskách, dôležitých komunikáciách, v blízkosti vojenských objektov a objektov infraštruktúry.
V prípade prehliadky je potrebné riadiť sa pokynmi bezpečnostných zložiek. Ministerstvo takisto pripomína, že Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo, a teda pre poskytnutie pomoci má len obmedzené možnosti. V naliehavých prípadoch môžu Slováci kontaktovať české veľvyslanectvo, respektíve veľvyslanectvo ktorejkoľvek krajiny EÚ.
MZV takisto dôrazne upozorňuje slovenských občanov na stále sa zhoršujúcu bezpečnostnú situáciu a vysoké riziko teroristických a lúpežných útokov a únosov cudzincov po celom území Afganistanu a občanom SR zásadne neodporúča cestovať do krajiny či už v rámci individuálnej, respektíve organizovanej turistiky.
„V poslednom období začínajú v krajine aktívne pôsobiť aj teroristi z tzv. Islamského štátu. Situácia je mimoriadne nestabilná a nepredvídateľná,“ píše ministerstvo zahraničných vecí na svojej stránke. V prípadoch nevyhnutných služobných ciest odporúča rezort kontaktovať veľvyslanectvo SR v Teheráne.
Riziko únosov cudzincov v Pakistane
V prípade Pakistanu rezort diplomacie upozorňuje na pretrvávajúce zvýšené bezpečnostné riziko teroristických útokov a únosov pre cudzincov vo veľkých mestách, predovšetkým v Karáči, provinciách FATA, Khyber – Pakhtunkhwa, Balučistan a Gilgit-Baltistan.
V uvedených oblastiach sú protiteroristické operácie a strety pakistanskej armády s bojovníkmi Talibanu, ktorý neustále hrozí cudzincom, že pokiaľ neopustia Pakistan, stanú sa terčom odvetných útokov. Nedá sa však vylúčiť ani nebezpečenstvo teroristických útokov na miestach s väčším pohybom obyvateľstva a na miesta a prostriedky verejnej dopravy na území celého Pakistanu.
MZV okrem toho zásadne neodporúča individuálne turistické cesty po krajine a pri nevyhnutných pobytoch na území odporúča dodržiavať zvýšené bezpečnostné opatrenia, pri plánovaní ciest spolupracovať iba s overenými agentúrami, vyhýbať sa podľa možnosti voľnému pohybu na verejných priestranstvách a miestach, ktoré sú typické pre zdržiavanie sa cudzincov, ako sú napríklad obchodné centrá, reštaurácie, trhy, ako aj lokalitám, kde sú hlásené demonštrácie a kde sa predpokladajú strety rôznych skupín so silovými zložkami.
Jemen okamžite opustite
V prípade Jemenu platí najvyššie cestovné odporúčanie – okamžite opustiť krajinu. MZV bezpečnostnú situáciu v krajine hodnotí ako kritickú.
„V dôsledku občianskej vojny, činnosti teroristických organizácií a vojenskej intervencie koalície arabských krajín sa situácia vyhrotila a pobyt na celom území Jemenu predstavuje hrozbu pre zdravie a život,“ informuje MZV.
Slovenským občanom odporúča, aby do Jemenu v žiadnom prípade necestovali a tým, ktorí sa v Jemene zdržiavajú odporúča, aby krajinu okamžite opustili. Rezort zároveň informuje, že obmedzenú konzulárnu pomoc občanom SR nachádzajúcim sa v Jemene zabezpečuje veľvyslanectvo SR v Káhire.
„Väčšina diplomatických zastúpení členských krajín EÚ v Sana´a rovnako ako konzulárny úrad vedený honorárnym konzulárnym úradníkom SR, je nefunkčná,“ píše ďalej ministerstvo.