BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných veci ostro odsudzuje bombový útok, ktorý sa stal v pondelok v centre hlavného mesta Thajska Bangkok. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu, ministerstvo „vyjadruje v mene občanov Slovenskej republiky rodinám obetí ako aj ľudu Thajského kráľovstva úprimnú sústrasť“.
Ministerstvo zároveň aktualizovalo cestovné odporúčanie pre Thajsko a Egypt. Ako sa uvádza na internetovej stránke rezortu, pre Thajsko platí cestovné odporúčanie druhého stupňa – zvážiť nevyhnutnosť cestovania.
Rezort naďalej odporúča v rámci možností sledovať vývoj situácie v Thajskom kráľovstve v médiách, na internete alebo konzultovať ho so slovenským veľvyslanectvom v Bangkoku. Pre Egypt platí odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí.
Bangkok vydesili ďalšie výbuchy, pátrajú po mužovi v žltom
Video: Výbuch bomby v Bangkoku si vyžiadal desiatky mŕtvych
Výbuch v centre Bangkoku usmrtil desiatky ľudí
Ministerstvo zahraničia upozorňuje, že napriek zrušeniu stanného práva v Thajsku si armáda ponechala niektoré právomoci, napríklad zadržiavať ľudí, ktorí podľa jej názoru ohrozujú národnú bezpečnosť na sedem dní bez súdneho zatykača či prehľadávať akúkoľvek lokalitu alebo motorové vozidlo. V platnosti naďalej zostáva zákaz verejného zhromažďovania sa piatich a viac osôb.
Ministerstvo uvádza, že takisto je možné opätovné zavedenie zákazu vychádzania ako reakcia na pondelňajší bombový útok v centre Bangkoku. Výbuch usmrtil viac ako 20 ľudí a zranil vyše 120 V prípade cesty do Thajska ministerstvo odporúča zvýšiť ostražitosť a vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou osôb vrátane nákupných centier, pamätihodností a striktne sa riadiť pokynmi armády a bezpečnostných zložiek.
V prípade Egypta ministerstvo upozorňuje, že v dôsledku prebiehajúcich operácií proti teroristom v severnej časti Sinajského polostrova v oblasti naďalej platí výnimočný stav, vrátane zákazu nočného vychádzania od 23:00 do 6:00. „Sprísnenie bezpečnostných opatrení sa netýka južnej časti Sinajského polostrova, v ktorom sa nachádza napríklad letovisko Šarm el-Šejch,“ dodáva rezort.
Severný Sinaj je dlhodobo nebezpečný
Bezpečnostná situácia je v prímorských strediskách na pobreží Červeného mora, ako je napríklad Hurgáda, Safaga, Marsa Alam i v turistických centrách v povodí Nílu južne od Luxoru stabilizovaná. „Odporúčame však zvážiť nevyhnutnosť organizovaných výletov aj individuálnej turistiky do púštnych oblastí západne od povodia Nílu až po hranicu s Líbyou, delty Nílu, do Káhiry, Alexandrie a Fajjúmu,“ uvádza rezort zahraničia.
Severný Sinaj ako aj západné územia hraničiace s Líbyou dlhodobo považuje ministerstvo za rizikové a opakovane varuje slovenských občanov, aby tam necestovali. Rezort diplomacie tiež odporúča občanom, aby boli maximálne opatrní, vyhýbali sa demonštráciám, sledovali aktuálny vývoj a prísne rešpektovali pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Ministerstvo zároveň apeluje na občanov, ktorí do krajín cestujú, aby vo vlastnom záujme využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstvahttps://www.mzv.sk/Register.