ŽILINA 13. decembra (WEBNOVINY) – Nemocnice v Dolnom Kubíne, Trstenej, Liptovskom Mikuláši a Čadci nemajú na vyššie platy lekárov, na budúci rok potrebujú na zvýšenie platov 2,4 milióna eur.
Podľa hovorkyne žilinskej krajskej samosprávy Radky Kulaviakovej financie zo zdravotných poisťovní v súčasnosti nepokrývajú ani skutočné náklady za výkony v týchto nemocniciach.
„Oprávnene sa obávame, že dôjde k opätovnej diskriminácii našich lekárov, pokiaľ zdravotné poisťovne nedofinancujú platby na vládou prisľúbené zvýšenie platov. Vláda pristúpila na celoplošné zvýšenie platov lekárov. Nedefinuje však presne, akým legislatívnym spôsobom budú zohľadnené reálne náklady na zvyšovanie platov,“ uviedla Kulaviaková.
Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej na platy lekárov a sestier pôjdu predovšetkým peniaze, ktoré sa ušetria liekovou reformou, vypovedaním nevýhodných zmlúv v nemocniciach či centrálnym obstarávaním pre nemocnice.
Zmeny cien liekov
„Nastavením cien liekov na druhú najnižšiu cenu v Európskej únii a na zavedení generickej preskripcie ušetríme na budúci rok okolo 100 miliónov eur. Ministerstvo plánuje v budúcom roku zaviesť aj centrálne obstarávanie niektorých produktov pre nemocnice,“ uviedla Zollerová a dodala, že nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska dostali od Všeobecnej zdravotnej poisťovne nové dodatky k zmluvám platné od 1. decembra, na základe ktorých dostanú viac peňazí.
„Všeobecná zdravotná poisťovňa sa v nich dohodla s nemocnicami združenými v Asociácii nemocníc Slovenska na zvýšení platieb, a to o 20 percent na ústavné pohotovostné služby a v priemere o 7,5 percenta na lôžkovú starostlivosť,“ spresnila
Po doručení memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve Žilinský samosprávny kraj oslovil ministerstvo zdravotníctva i Všeobecnú zdravotnú poisťovňu so žiadosťou o informáciu, ako bude financovanie zabezpečené.
Odpoveď nedostali
„Do dnešného dňa sme nedostali odpoveď oslovených strán. Keďže minister zdravotníctva požiadal predsedov samosprávnych krajov o realizáciu memoranda v nemocniciach, ktoré sú v ich pôsobnosti, očakávame, že zabezpečí nevyhnutné finančné zdroje na ich krytie,“ uviedla Kulaviaková.
Dodala, že Žilinský samosprávny kraj môže nemocniciam vo svojej pôsobnosti prispievať len na kapitálové výdavky, akými sú napríklad opravy budov alebo nákup prístrojov, ale nie na platy.