BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – V rámci programu 49. výročného zasadnutia Svetového ekonomického fóra v Davose sa v stredu slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák zúčastnil na panelovej diskusii s názvom „Keď globálny poriadok zlyháva“.
Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, účastníci panelu prezentovali svoje postoje týkajúce sa prepojenia politiky so systémom ekonomického riadenia a načrtli integrovaný obraz súčasnej ekonomickej teórie a politického rozhodovania.
Vzťahy Moskvy s Európskou úniou a USA
Šéf slovenskej diplomacie si v rámci panelu „Rusko a svet“ vymenil so spolubesedujúcimi názory na postavenie Ruskej federácie pri riešení celého radu regionálnych a globálnych problémov. Predmetom diskusie boli aj vzťahy Moskvy s EÚ a USA.
Maas chce zlepšiť vzťahy Nemecka a USA, s Pompeom chce diskutovať aj o situácii v Sýrii
Panel „Geopolitický výhľad“ bol zase venovaný súčasným mocenským vzťahom, ktoré sú definované strategickou súťažou v oblastiach od pokročilých technológií až po rozvoj infraštruktúry. Jeho účastníci hovorili o možných faktoroch, ktoré ovplyvnia svetovú ekonomiku a priemysel v tomto roku.
Želanie ekonomickej prosperity a bezpečnosti
Minister sa tiež zúčastnil panelu „Nový manifest pre Európu“, na ktorom aj vystúpil. V rámci svojej reči zdôraznil, že je nevyhnutné si zadefinovať, akú Európu vlastne chceme. „Je správne, ak sme ambiciózni, ale musíme byť zároveň realisti, keďže Európa nemôže byť lídrom úplne vo všetkom. Preto sa musíme sústrediť na to, čo chceme v rámci nášho kontinentu dosiahnuť,“ uviedol Lajčák.
Zároveň pripomenul, že členské štáty Európskej únie sa snažili vybudovať toto spoločenstvo na princípe štyroch slobôd, avšak viaceré z nich dnes zlyhávajú.
Lajčák prijal rektora moskovského inštitútu MGIMO Torkunova, zhodnotili i spoluprácu s univerzitami
„Naši občania preto od nás očakávajú odpovede na viacero otázok s tým, že si v prvom rade želajú ekonomickú prosperitu a bezpečnosť. Viacerí sa dnes utiekajú k populistom nie preto, že by mali lepší program, ale preto, že ich Únia sa hašterí kvôli brexitu alebo rieši banality,“ zdôraznil slovenský minister a zároveň načrtol víziu, akým smerom by sa mala Európa uberať.
Svoj prvý pracovný deň v Davose Lajčák ukončil pracovnou večerou s názvom „Preberá Európa vedenie?“, ktorá tematicky nadviaže na predchádzajúcu diskusiu. Jej účastníci chcú hovoriť o potrebe návratu k základným európskym hodnotám liberálnej demokracie, multilateralizmu a ľudským právam v čase, keď Európa bojuje predovšetkým sama so sebou, riešiac migráciu či brexit.