- aktualizované 25. januára 21:08
Práva Alexeja Navaľného musia byť rešpektované, vrátane práva na spravodlivý a súdny proces, k čomu sa Ruská federácia zaviazala pristúpením k medzinárodným dohodám. Zdôraznil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý sa v pondelok 25. januára zúčastnil prvého tohoročného zasadnutia Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné vzťahy.
Sankciám sa veľmi nevenovali
Ministri zahraničia členských štátov EÚ odsúdili zatknutie Navaľného i zadržanie tisícok ľudí počas víkendových protestov proti jeho väzbe. Novým sankciám voči Rusku sa však veľmi nevenovali.
Za prepustenie Navaľného pochodovali Ruskom tisíce ľudí, polícia zatýkala vo veľkom (foto)
Rada EÚ pre zahraničné vzťahy to pokladá „za úplne neprijateľné, odsúdila masové zadržiavanie a policajnú brutalitu počas víkendu. Vyzývame Rusko na prepustenie pána Navaľného a zadržaných,“ povedal šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell po stretnutí s ministrami.
Korčok počas rokovania zopakoval, že v demokratických krajinách musí byť miesto pre opozičné názory v slobodnej politickej súťaži a nie vo väzbe. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Chcú spolupracovať s USA
Šéf slovenskej diplomacie zároveň uviedol, že Spojené kráľovstvo je aj naďalej „našim dôležitým spojencom v NATO a silným partnerom v medzinárodných organizáciách, osobitne v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ chceme mať vo najužšie vzťahy.“ Miera spolupráce však bude podľa Korčoka závisieť aj od Londýna. Počas zasadnutia šéfov diplomacií krajín EÚ po nástupe novej americkej administratívy Joea Bidena sa ministri venovali diskusii, ako čo najskôr nadviazať dialóg so Spojenými štátmi americkými.
„S Washingtonom chceme spolupracovať v mnohých oblastiach, vrátane porušovania záväzkov takzvanej Nukleárnej dohody s Iránom a tiež na tom, ako nastavíme naše vzťahy s Čínou,“ doplnil Korčok.
Ministri prostredníctvom videohovoru rokovali aj s ministrom zahraničných vecí Japonska Toshimitsom Motegim, s ktorým prediskutovali možnosti spolupráce s Japonskom v regióne Indo-Pacifiku, vrátane bezpečnostných výziev v Ázii. EÚ pripravuje stratégiu k Indo-Pacifiku, ktorej cieľom bude zvýšiť angažovanosť EÚ v regióne, ktorý má pre EÚ čoraz väčší význam, doplnilo MZVEZ SR.