Odporúčame:
Richard Sulík považuje konanie premiérky za neslušné
Podľa politológa si minister Galko odvolanie zaslúži
Výbor ministrovi Galkovi neuveril, posvieti si na Lipšica
Šéfa TA3 odpočúvali pre podozrenia z trestnej činnosti
Dokumenty naznačujú, že novinárov skutočne odpočúvali
Minister Galko sa bráni útokom, podal žalobu
Smer žiada odvolanie ministra Galka
Bojovník Galko
Premiérka Iveta Radičová považuje ministra obrany Ľubomíra Galka za bojovníka a je jej osobne ľúto, že na svojom poste musí skončiť. „Snažil sa prerušiť zasieťovanie, nevýhodné tendre, nevýhodné objednávky, bol to bojovník, naozaj bol a za toto vyslovujem slová uznania,“ povedala dnes o Galkovi Radičová.
Dodala však, že osobná ľútosť musí ísť bokom a prípad má aj druhú stranu a každý minister musí zvládať celú agendu svojho rezortu a v rámci tejto agendy ministerstva obrany je aj tajná služba. „Tajná služba rezortu obrany zlyhala. Plnú zodpovednosť nesie minister,“ vysvetlila v skratke dôvod, prečo dala návrh na Galkovo odvolanie.
Rozhodovať o tom, kto Galka na poste ministra obrany nahradí, bude premiérka, ktorá sa na tom dohodla s prezidentom Gašparovičom. Osobne sa majú stretnúť pred stredajším rokovaním vlády.BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Predsedníčka vlády Iveta Radičová dá v stredu návrh prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi na uvoľnenie ministra obrany Ľubomíra Galka z funkcie.
„Oznámila som pánovi prezidentovi svoj návrh. Čakali sme s tromi riaditeľmi tajných služieb na pána ministra Galka dve hodiny. Osobne som mu telefonovala, nedvíhal mi telefón. Ja by som s ním rada ďalej konzultovala vzniknutú situáciu,“ povedala dnes novinárom Radičová.
Dodala, že s prezidentom zatiaľ hovorila len telefonicky a jej návrh prijal, osobne sa s prezidentom stretne v stredu pred rokovaním vlády.
Tri roviny
Zdôraznila, že sa nerozhoduje len podľa medializovaných informácií, preto si vyžiadala dokumenty k celej kauze a o ďalších krokoch v celom prípade sa rozhodla na základe dokumentov a rokovania Výboru pre koordináciu spravodajských služieb Bezpečnostnej rady SR a samotného rokovania Bezpečnostnej rady SR.
Návrh na odvolanie ministra Galka bol len jedným z krokov, pretože Radičová celú kauzu vníma v troch rovinách.
Prvá je odpočúvanie novinárov, ktoré je podľa nej nezlučiteľné so základmi, na ktorých je postavená jej vláda.
„Odpočúvanie novinárov a je úplne bezpredmetné či legálne alebo nelegálne, je nezlučiteľné so základnými princípmi právneho štátu a demokracie,“ povedala. Dodala, že ak bolo podozrenie, že novinári majú podiel na páchaní trestnej činnosti, mali to prešetriť orgány činné v trestnom konaní. „Tajná služba rezortu obrany zlyhala,“ konštatovala premiérka. Plnú zodpovednosť nesie minister, dodala.
Druhou rovinou celého prípadu je legalizácia odpočúvaní. Ministerstvo spravodlivosti preto v rámci svojich právomocí prešetrí rozhodnutia sudcov, ktorí legalizovali odpočúvania. Premiérka dodala, že verejnosť o tom bude informovaná.
Treťou rovinou celej kauzy je podľa Radičovej to, že v médiách boli zverejnené utajované skutočnosti, čím došlo k porušeniu zákona. “NBÚ koná, lebo je povinnosťou každej osoby odovzdať utajovanú skutočnosť pokiaľ sa k nej dostane,“ zdôraznila s tým, že novinári tak porušili vážny zákon. „Minimálne dvaja novinári už v minulosti boli stíhaní, boli potrestaní za porušenie zákona,“ povedala.
Na otázku, či boli odpočúvané aj iné osoby ako novinári Pravdy a šéf spravodajskej televízie, premiérka neodpovedala.