Minister Galko sa bráni útokom, podal žalobu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galko
Minister obrany Ľubomír Galko poprel, že k odpočúvaniam novinárov dochádzalo. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Premiérka chce od Galka podrobné informácie

Podozrenia o odpočúvaní novinárov je potrebné dôkladne prešetriť. Vyhlásila to predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

Na osobnom stretnutí požiadala ministra obrany Ľubomíra Galka o detailné informovanie o údajnom využití informačných prostriedkov na odpočúvanie novinárov na rokovaní Výboru na koordináciu činnosti spravodajských služieb BR SR a Bezpečnostnej rady SR dňa 22. novembra.

Rovnako požiadala predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva o zvolanie rokovania výboru s cieľom prešetrenia medializovaných podozrení.

Predsedníčka vlády sa zároveň obrátila na Úrad boja proti korupcii, aby ako kompetentný orgán preveril, či údajné aktivity Vojenského spravodajstva nezasiahli do práv a právom chránených záujmov v trestno-právnej rovine, informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Prezident sa stretol s Galkom

Prezident SR Ivan Gašparovič nechce komentovať kauzu odpočúvania, kým sa riadne nepreskúma, avšak v krajnom prípade by mal nasledovať odchod ministra obrany Ľubomíra Galka z funkcie. Prezident má k dispozícii len rozdielne správy z médií a vyjadrenia ministra.

Galko po stretnutí s prezidentom médiá podrobnejšie neinformoval. „Informoval som o celej situácii a všetko ostatné je už v rukách vyšetrovacích orgánov,“ povedal. Ako informoval médiá prezident, „rozhodnutie bude na vláde, aký bude postup, ale minister povedal, že si je vedomý, že sa ničoho nedopustil“. Galko hlave štátu vysvetlil situáciu a informoval ho, „že nemá s tým nič spoločné a že odposluchy, ak sa robili, robili sa jedine so súhlasom súdu“.

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Minister obrany Ľubomír Galko dnes v súvislosti s údajným odpočúvaním novinárov podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenie dôvernej a vyhradenej skutočnosti a neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi.

„Teraz bude všetko v rukách vyšetrovacích orgánov, ktorým plne dôverujem,“ povedal minister obrany Ľubomír Galko po rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou. Minister neumožnil médiám po svojom vyhlásení klásť otázky.

Galko ďalej povedal, že pred niekoľkými dňami pripravil rezort obrany trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu pri uzatvorení zmluvy na systém Mobilného komunikačného systému (MOKYS), kde sa Slovenská republika zaviazala splatiť niekoľko miliárd slovenských korún.

Niekoľko dní po tom dostali redakcie anonymný tip na nákup vojenských nákladných áut, v ďalších dňoch dostali ďalší tip na nákup troch vojenských sanitiek. „Dnes dve periodiká zverejnili články o údajnom nelegálnom odpočúvaní novinárov vojenskou kontrarozviedkou,“ zdôraznil Galko.

Vojenská kontrarozviedka nerobí odpočúvanie, povedal minister. „Každé odpočúvanie sa deje len so súhlasom sudcu, teda legálne a prostredníctvom policajného zboru. Toto je pre mňa rozhodujúce, „ dodal a odkázal „všetkým, ktorí si myslia, že stoja nad zákonom, že takéto politické hry na mňa neplatia“. Zdôraznil, že nikdy nebude kryť žiadne porušenie zákona. Obrátil sa tiež na parlamentný výbor pre kontrolu činnosti vojenského spravodajstva, aby celú záležitosť prešetril.

SaS Galkovi dôveruje

Strana SaS ministrovi Galkovi dôveruje. Ako sa uvádza v stanovisku SaS, Galko ich informoval o krokoch, ktoré sa chystá v kauze podniknúť. „V prípade podobných podozrení považujeme za najvhodnejšie obrátiť sa na Osobitný kontrolný výbor Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva,“ uvádza sa vo vyjadrení SaS. Ako sa v ňom dodáva, strana dôveruje krokom, ktoré minister obrany na prešetrenie celej tejto situácie podniká.

Prokuratúra i polícia konajú

Generálna prokuratúra SR začala dnes konať vo veci odpočúvania novinárov. „Prokurátor preverí všetky dostupné skutočnosti a rozhodne o ďalšom postupe. Detailnejšie informácie v súčasnosti nebudeme poskytovať,“ uviedla pre SITA hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.
Paragraf

Polícia začala na základe medializovaných informácií o údajnom odpočúvaní novinárov konať ex offo.

V tejto súvislosti Úrad boja proti korupcii prijal aj žiadosť predsedníčky vlády Slovenskej republiky o preverenie, či medializované „aktivity Vojenského spravodajstva nezasiahli do práv a právom chránených záujmov v trestno-právnej rovine“.

Polícia tiež preverí všetky podnety, ktoré jej o podozrení zo spáchania protiprávneho konania budú v tejto súvislosti doručené. Ďalší postup koordinuje polícia v spolupráci s kompetentnými zložkami prokuratúry.

Novinári sú pobúrení

Odpočúvanie novinárov je podľa Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska (ZVPTS) nielen neprípustné, ale je nezlučiteľné zo zákonmi Slovenskej republiky.

„Pre ZVPTS je absolútne neprijateľné, že prišlo k tomuto bezprecedentnému kroku zo strany štátneho orgánu – VOS. Nevieme si predstaviť zákonný dôvod, ktorý k tomu viedol, a ktorý súd schválil. Takéto počínanie považujeme za neodôvodniteľné a preto žiadame príslušné vyšetrovacie orgány o dôsledné vyšetrenie, vyvodenie zodpovednosti a označenie a zverejnenie vinníkov,“ uvádza sa vo vyhlásení združenia, ktoré poskytlo agentúre SITA.

Združenie považuje za neprípustné, aby bola takýmto spôsobom ohrozovaná a porušovaná sloboda slova a tlače a aby boli takýmito praktikami zastrašovaní novinári vykonávajúci si svoju prácu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováĽubomír Galko