- aktualizované 10. februára, 14:25
Mimovládne organizácie Slovensko.Digital, INEKO a Nadácia Zastavme korupciu žiadajú ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby odložila návrh zákona o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní.
Obávajú sa totiž, že ak zákon prejde v navrhovanej podobe, oslabí sa tým kontrola verejných súťaží a narastie korupcia. Organizácie preto poslali šéfke rezortu list s pripomienkami. Nadácia Zastavme korupciu o tom informovala na svojej internetovej stránke.
Ministerstvo spravodlivosti pripravilo reformu, ktorá má preniesť ochranu práv uchádzačov vo verejnom obstarávaní takmer výlučne na súdy. Podnety a sťažnosti už nemá riešiť Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a nespokojní uchádzači sa majú obracať na správne súdy so žalobou. Dôvodom je podľa ministerstva okrem iného aj to, že súčasný systém kontroly je zdĺhavý.
Čerpanie eurofondov to nezrýchli
Podľa mimovládnych organizácií návrh nevychádza z reálnych údajov a chýba mu analýza príčin problémov, ktoré chce riešiť.
„Ak väčšina obstarávaní končí v prijateľnom čase a práve eurofondové súťaže trvajú trikrát dlhšie, brzdou nie je zákon, ktorým sa riadia všetky obstarávania. Reformovať treba v prvom rade časovo náročný a neefektívny systém viacnásobnej kontroly obstarávania zákaziek financovaných z fondov EÚ,“ uviedol Ján Kovalčík z INEKO.
Slovensko neprišlo o miliardu eur z eurofondov, vyhlásila Remišová a žiada ospravedlnenie
Ako ďalej mimovládky uviedli, nové pravidlá neprinesú zrýchlenie čerpania eurofondov, pretože nie je reálne, aby si súdy vybudovali potrebné odborné kapacity do termínu navrhovanej účinnosti. Podľa nich by malo ministerstvo zvážiť odloženie reformy a prednostne riešiť hlavné príčiny zdĺhavého obstarávania, špecifické pre eurofondové zákazky.
Organizácie zdôraznili, že zmenami sa oslabí kontrola zo strany mimovládok alebo opozície, pretože už nebudú môcť požiadať ÚVO, aby skontroloval podozrivé tendre. ÚVO tiež nebude môcť začať konanie ex offo, teda z vlastného podnetu. Organizácie preto navrhujú, aby úradu ponechali možnosť konania ex offo.
V rozpore s európskou smernicou
Návrh zákona, ako ďalej zdôraznili, nepočíta s tým, že žaloba neúspešného uchádzača bude mať za následok automatický odklad podpisu zmluvy. „Uchádzač tým pádom nemá dostatočnú motiváciu brániť sa, keďže nemusí získať zmluvu, aj keby bol v práve,“ povedala Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.
Takýto stav je navyše podľa spolupracujúceho právnika Miroslava Cáka z advokátskej kancelárie AGM Partners v rozpore s európskou smernicou, podľa ktorej majú členské štáty zabezpečiť, aby nástroje ochrany pôsobili preventívne proti ďalšiemu porušeniu záujmov uchádzača. Mimovládky preto v pripomienkach žiadajú, aby verejný obstarávateľ nemohol uzatvoriť zmluvu až do právoplatnosti rozsudku správneho súdu.
Na sporné tajné zmluvy Finančného riaditeľstva upozornil Úrad pre verejné obstarávanie
Mimovládne organizácie ešte pred zaslaním pripomienok rokovali s ministerkou Kolíkovou. Oceňujú, že vyjadrila ochotu posúdiť ich návrhy a posunula pripomienkové konanie do konca februára. Zákon o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní nadväzuje na novelu, ktorú pripravil vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) a organizácie k nej zaslali hromadnú pripomienku.
Ministerka spravodlivosti po stredajšom rokovaní vlády uviedla, že odloženie legislatívy nezvažuje. V pondelok 15. februára však pripravuje stretnutie, na ktoré prizvala predstaviteľov ÚVO, ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Zároveň požiadala aj Nadáciu Zastavme korupciu, aby na stretnutie poslala svojho predstaviteľa. „Ja si myslím, že tu existuje priestor, v rámci ktorého by sme sa vedeli dohodnúť,“ uzavrela Kolíková.