BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Mimoriadny stav, ktorý bol pre vysokú hladinu Dunaja v hlavnom meste vyhlásený od utorka, dnes bratislavský primátor Milan Ftáčnik odvolal.
Ako primátor uviedol po zasadnutí krízového štábu, pozornosť teraz sústreďujú na čistenie a sprejazdnenie ciest, riešenie škôd i odpratávanie odpadu, ktorý priniesla veľká voda.
Hladina Dunaja v Bratislave začala klesať už koncom minulého týždňa, cez víkend preto začali odstraňovať mobilné protipovodňové zábrany a odvolali väčšinu opatrení.
Zatvorené ešte ostáva Tyršovo nábrežie na petržalskej strane Dunaja, kde voda podmyla časť cesty spájajúcej parkovisko s Viedenskou cestou.
Ako informoval šéf krízového štábu Ľubomír Andrassy, situáciu chcú čo najskôr vyriešiť, aby mohli Tyršovo nábrežie vyčistiť a sprístupniť verejnosti. Tyršovo nábrežie by mohli otvoriť počas najbližších dvoch dní, vyčistiť však musia ešte trávniky i detské ihrisko. Otvorenie mestskej pláže, ktorá je každý rok na petržalskej strane Dunaja, však potrvá dlhšie.
Väčšina opatrení, ktoré počas minulého týždňa pre stúpajúci Dunaj vydal krízový štáb mesta, sú už minulosťou. Bratislavčania či návštevníci mesta sa tak od soboty opäť dostali na Starý most, vodiči môžu využívať Viedenskú cestu, prejazdná je aj Devínska cesta, ktorá vedie do najviac postihnutej časti Bratislavy – do Devína. Zrušené je aj obmedzenie rýchlosti na Dolnozemskej ceste.
Ako informoval Andrassy, po opadnutí vody skontrolovali Starý most, kde mohla statiku narušiť vysoká voda či plávajúce drevá. „Doobeda sme vykonali kontrolu pylónov mosta a nepotrebujeme prijímať žiadne mimoriadne opatrenia v súvislosti s jeho otvorením pre peších,“ vysvetlil Andrassy.
Obrazom: Odpad, ktorý naplavil Dunaj
Povodňový krízový štáb Bratislavy zasadal v pondelok naposledy, teraz musia podľa zákona vypracovať súhrnnú správu a zosumarizovať poznatky z povodne, uviedol primátor Ftáčnik. „Zo súhrnných správ sa potom budú dať odvodiť opatrenia, ktoré je potrebné urobiť v najbližších rokoch, aby sme boli pripravení ešte lepšie ako teraz,“ dodal. Súhrnné správy vypracuje aj Slovenský vodohospodársky podnik i ozbrojené zložky, ktoré pri povodni zasahovali.
Dunaj v Bratislave ešte má úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity, o 15:45 hladina Dunaja dosahovala 670 centimetrov a ďalej klesá. Dunaj v Devíne klesol už pod hranicu prvého povodňového stupňa, v súčasnosti je jeho hladina na 622 centimetroch.
Obrazom: Odstraňovanie škôd po povodniach v Devíne
Devínska cesta je prejazdná
Obyvateľom Devína pomáha aj Slovenská katolícka charita
Majiteľom zaplavených domov v bratislavskom Devíne pomáha pri odstraňovaní škôd aj Slovenská katolícka charita (SKCH).
Ako v tlačovej správe od manažéra komunikácie Lukáša Melichera vysvetľuje generálny sekretár Radovan Gumulák, SKCH Devínu v nedeľu poskytla 20 elektrických odvlhčovačov a štyri naftové vysúšače. V prípade potreby má pripravených ďalších viac ako 20 odvlhčovačov, ktoré obyvateľom Devína môže požičať.
Pracovníci SKCH počas víkendu pomáhali pri odstraňovaní následkov povodní v Devíne. „V sobotu a nedeľu sme pôsobili na Devínskej ceste, kde rozvodnený Dunaj zatopil niekoľko domov. Pomáhali sme rodinám, ktoré utrpeli škody. Jednému človeku sme vybavili náhradné ubytovanie a podľa potreby mu pomôžeme so šatstvom z nášho Skladu solidarity,“ hovorí humanitárny pracovník SKCH Jozef Kákoš.
Dodal, že na mieste je stále mnoho práce. SKCH spolu s Bratislavskou arcidiecéznou charitou preto hľadajú ďalších dobrovoľníkov, ktorí by boli ochotní pomôcť obyvateľom Devína. Dobrovoľníci môžu SKCH kontaktovať, potrebné informácie nájdu na stránke www.charita.sk. Charita zabezpečí potrebné náradie a prípadne aj dopravu do Devína.
V úsekoch, kde ešte odstraňujú z cesty naplaveniny po vyliatom Dunaji, bude znížená rýchlosť na 30 km/h. Agentúru SITA o tom informoval šéf krízového štábu Bratislavy Ľubomír Andrassy.
Mestská hromadná doprava už premáva podľa cestovných poriadkov. Linky 28 a 29 premávajúce cez Devínsku cestu však nebudú dočasne zastavovať na zastávke Kadlečík v smere do centra mesta, v úseku sa ešte pracuje na odstraňovaní naplavenín.
Informovala o tom hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Agáta Staneková.
V niektorých domácnostiach v Devínskej Novej Vsi je stále voda z kohútikov vyhlásená za nepitnú, je v nej totiž viac chlóru. Ľudia ju môžu používať iba ako úžitkovú, ako dodal Andrassy, po prevarení je voda konzumná. Tento stav sa týka domácností pod ulicami Pod lipovým, Na Grbe, Kosatcová a medzi ulicami Bystrická, Jána Jonáša a Kremencová. Vodu obyvateľom dodávajú v cisternách.
Vodu z kohútika v časti domácností v Devínskej Novej Vsi vyhlásili v nedeľu za nepitnú po tom, ako pre možnú kontamináciu museli zvýšiť jej chlórovanie. Podľa Andrassyho však ide o štandardné bezpečnostné opatrenie, prípadná kontaminácia môže byť dôsledkom povodní.
Obrazom: Dunaj zaplavil Devínsku cestu
Cyklomost slobody opäť otvoria pre verejnosť
Cyklomost slobody, ktorý spája bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsky Schlosshof, dnes o 16:00 otvoria pre verejnosť.
Z bezpečnostných dôvodov bol zatvorený od 3. júna, dôvodom bola vysoká hladina Dunaja. Agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.
Pre zvýšenú hladinu Dunaja a hroziace povodne bolo zatvorené aj Divadlo Aréna. Otvoriť ho majú opäť v utorok, informuje Tyšlerová.
Ako ďalej v tlačovej správe Tyšlerová píše, pri odstraňovaní následkov povodní pomáhalo takmer 200 dobrovoľníkov. Dobrovoľnícku akciu spustil Bratislavský kraj minulý týždeň. Dobrovoľníci počas víkendu čistili cesty a obyvateľom Devína pomáhali odpratávať bahno z dvorov, záhrad aj z domov.
Zapojilo sa aj viac ako 30 dobrovoľných hasičov zo Stupavy, Plaveckého Podhradia, Plaveckého Mikuláša, Sološnice a z Rohožníka. Neziskové organizácie, ktoré sa do pomáhania zapojili, dostanú od predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša čestné uznanie.
Prečítajte si aj:
V Nitrianskom kraji trvá mimoriadna situácia
Dunaj v Bratislave klesá, mobilné hradenia rozobrali
Boj proti povodniam je lacnejší ako likvidácia škôd
Obrazom: Odstraňovať škody v Devíne pomáhali aj dobrovoľníci
Po vyliatom Dunaji ostalo v Bratislave blato a odpad
Športový areál na petržalskom brehu Dunaja v Bratislave je po opadnutí veľkej vody takmer celý od blata. Asfaltové parkovisko pred Divadlom Aréna je čisté, ale chodníky smerom k bývalému prístavu smerom k budove bývalej kompy bratislavského Prievozu cez Dunaj, až po tunajšiu reštauráciu sú pokryté tenkou vrstvou šmykľavého blata.
Nachádza sa aj na športoviskách známej pláže, ktoré sú po veľkej vode poničené. Od blata sú aj všetky trávniky a ihriská petangu.
V areáli sú naplavené kmene a konáre stromov, ktoré prinášal rozvodnený Dunaj. Parkovisko už čistí upratovacia čata a pravdepodobne čoskoro sa pustia aj do chodníkov v športovom areáli.
Z druhej strany, od reštaurácia po Most SNP, sú už chodníky na nábreží Dunaja relatívne čisté, aj tam ich práve upratujú. Na odstavených mólach ako aj chodníčkoch sa tiež nachádzajú naplavené brvná. Aj na tejto strane pokračujú upratovacie práce.
V bufete na parkovisku Pod Starým mostom vedľa Divadla Aréna tiež intenzívne upratujú a čistia. Vodu v areáli mali asi do výšky 40 centimetrov. Steny im pomaly schnú, vnútorný interiér majú vyčistený a už počas dnešného dňa by chceli prevádzku znovu otvoriť.