„Štyridsať rokov počas počas komunizmu veriaci zažívali, že akákoľvek ich aktivita, ktorá mala smerovať k nejakej väčšej ich slobode, teda obrana pred nejakým prenasledovaním, boli okamžite označované ako spojenie s imperialistickým západom či reakčným Vatikánom a už sa išlo. No tak toto je duch, ktorý ja nosím v sebe 40 rokov,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA doyen slovenského parlamentu, poslanec František Mikloško (KDH) na otázku prečo porovnával súčasné praktiky vlády s tými pred revolúciou.
Tajné správy SIS-ky aj za mečiarizmu
Mikloško tak reagoval na utajenú správu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú v parlamente predniesol premiér Robert Fico (Smer-SD). „Toto sme zažili, tie tajné správy SIS-ky, aj za mečiarizmu,“ zaspomínal na minulosť.
Slovensko je dlhodobo terčom s cieľom destabilizovať krajinu, SIS získala závažné informácie
Podľa Mikloška je to prejav autoritatívnych vlád, ktoré sa takto bránia tým, že vytvoria takú konšpiračnú teóriu, že zrazu neviete, čo máte robiť a máte byť v nejakej pohotovosti. „Tá atmosféra, ten duch, že sa tu chystá nejaký štátny prevrat. My sme mali ako veriaci ľudia s holými rukami a len tak v kostole zrútiť režim. Tak to bol ten istý duch, ktorý na mňa zavial,“ doplnil.
Dve „bomby“ na Pasienkoch
Mikloško pripomenul, že v roku 1996 mala jeho strana v Bratislave na Pasienkoch veľký míting a po ňom zrazu polícia prišla do KDH a informovala, že tam našla dve bomby, jednu neúčinnú na tribúne pod nejakým sedadlom a ďalšiu na záchode, ale tá vraj bola účinná.
Jarjabek: Niektorí poslanci si myslia, že nikto nie je dôležitejší ako oni - ROZHOVOR
„Ako môžete zaručiť, že odrazu na nejakom mítingu na Námestí SNP alebo na Námestí Slobody, ktorý bude organizovať občianska spoločnosť, zrazu niekde pri kríku polícia povie, že tu našla bombu. A už môžete vyvolať mimoriadny stav v krajine, stav ohrozenia, zákaz vychádzania, resp. zhromažďovania. Tieto ťahy my trochu poznáme a v tomto smere mne to všetko naznačuje, že nie tieto občianske združenia, ale vláda si nejako pripravuje nejaký scenár, kde by mohla zasiahnuť,“ myslí si Mikloško.
Fico je podľa Mikloška svedok a pozná politický vývoj v rokoch 1994 až 1998. „On videl, ako po únose a po noci dlhých nožov začalo narastať vzopätie občianskych združení a samozrejme aj politický strán. Ako to za tie štyri roky dospelo do situácie, kedy Vladimír Mečiar po riadnych voľbách v roku 1998 už nebol schopný zostaviť vládu. Čiže on dobre vie, že tieto občianske vzopätia, ktoré on cíti v spoločnosti, že nakoniec môžu viesť, a to je jedno, či v predčasných voľbách alebo riadnych voľbách, k jeho pádu a zmene vlády. A teda ja mám vážne podozrenie, že on to chce hneď v začiatku zastaviť, zastrašiť, lebo proste už sa len bráni,“ doplnil Mikloško.
V rozhovore sa tiež dozviete:
- či KDH pripadne pôjde do vlády so Smerom-SD
- ako sa pozerá na zahraničné aktivity premiéra Fica
- či je za predčasné voľby
- aká je situácia v opozícii
Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify