BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Minister financií Ivan Mikloš sa v súvislosti s odvodovou reformou neobáva zvýšenia nezamestnanosti, obával by sa skôr krachu verejných financií, keby sa reforma nerobila. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12. Reforma bude pre štátny rozpočet znamenať o desať miliónov eur od živnostníkov menej. Pôvodný návrh však podľa Mikloša počítal s dvadsiatimi miliónmi pre štát navyše. „Budeme mať menej príjmov, budeme musieť znižovať výdavky,“ konštatoval Mikloš. O reforme debatovali štyri mesiace a teraz prizývajú aj verejnosť. V najbližších dvoch týždňoch očakávajú podnety na odvody@mfsr.sk, potom chcú reformu do konca mesiaca predložiť vo vláde. Projekt však bude znamenať aj množstvo zmien v súvisiacich zákonoch, Mikloš hovoril o väčšinou formálnych zmenách v 170 zákonoch.
Ako vysvetlil minister, menej peňazí do rozpočtu bude argumentom pre tvrdenie, že celkovo menej bude platiť väčšina živnostníkov, opak bude znamenať reforma len pre tých, ktorí mali vysoké príjmy a uplatňovali si štyridsaťpercentné odpisy. Do tejto skupiny podľa neho patria kvázi živnostníci. Štát podľa ministra prichádza existenciou fiktívnych živnostníkov o peniaze a aj podnikatelia, ktorí túto fintu nerobia, sú znevýhodnení. Daňovo-odvodové zaťaženie nevzrastie, naopak, mierne sa zníži, prízvukoval minister. Zvýši sa len časti živnostníkov a pätine dohodárov. Skutoční živnostníci si naopak budú môcť odpísať viac vecí. Podľa Mikloša znamená reforma zníženie administratívnej záťaže, podľa neho jednoduchá evidencia výdavkov nie je zložitá a každý si ju robí pre vlastné dobro.
Reforma zavádza aj superhrubú mzdu. Práve tento inštitút sa v susednom Česku teraz chystajú zrušiť. Dôvod, prečo chcú ustúpiť od superhrubej mzdy je to, že mali polovičatú reformu, tvrdí Mikloš. Podľa neho slovenská daňová reforma funguje výborne, kým „v Česku to v mnohých oblastiach vybuchuje“. U nás by teda superhrubá mzda nemala vyvolať tie reakcie, ako vyvolala v Českej republike.