BRATISLAVA 6. júna (SITA) – Mladí ľudia, ktorí automaticky vstúpia do druhého piliera, možno budú mať dlhšiu lehotu na zváženie prípadného vystúpenia z tohto systému. Predĺženie lehoty na viac ako dva roky pripustil po pondelkovom rokovaní tripartity minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál. „Navrhujeme toto obdobie ako dvojročné, ale ja sa vôbec nebránim diskusii, aby toto obdobie bolo aj dlhšie, možno päť, možno desať rokov. Úplne pokojne,“ konštatoval Mihál. Mladí ľudia budú mať podľa neho dostatočne dlhé obdobie na to, aby sa rozhodli, či chcú z druhého piliera vystúpiť.
Mladí ľudia, ktorí sa stanú prvýkrát dôchodkovo poistenými osobami a preto automaticky vstúpia do druhého piliera, by mali mať od začiatku budúceho roka 180 dní na uzatvorenie zmluvy s jednou z dôchodkových správcovských spoločností. Ide o ľudí, ktorí sa prvýkrát stanú zamestnancami, povinne dôchodkovo poistenými samostatne zárobkovo činnými osobami, dobrovoľne dôchodkovo poistenými osobami, alebo poistencami štátu počas rodičovskej dovolenky alebo poberania príspevku na opatrovanie. Ak si dôchodkovú spoločnosť v tomto období nevyberú sami, správcu ich dôchodkových úspor im určí Sociálna poisťovňa. Poisťovňa má pritom prideľovať nerozhodnutých mladých sporiteľov penzijným správcovským spoločnostiam striedavo podľa abecedného poradia týchto spoločností. Mladý sporiteľ, ktorému Sociálna poisťovňa určí dôchodkovú správcovskú spoločnosť, si má na penziu sporiť v zmiešanom dôchodkovom fonde. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, o ktorom by v stredu mala rokovať vláda.
Po tom, čo mladý sporiteľ automaticky vstúpi do druhého piliera, má mať podľa pôvodného návrhu 730 dní na to, aby z kapitalizačného penzijného piliera vystúpil. Rozhodnutie nesporiť si na dôchodok v druhom pilieri s úradne osvedčeným podpisom má doručiť Sociálnej poisťovni. Rezort práce tiež navrhuje pre mladých ľudí výnimku pri spoplatňovaní prestupov medzi penzijnými spoločnosťami. V prvých dvoch rokoch od ich automatického vstupu do sporivého piliera budú môcť zmeniť dôchodkovú spoločnosť bezplatne. V súčasnosti je pritom bezplatná zmena dôchodkovej spoločnosti možná v ročných intervaloch, v prípade skoršieho prestupu musí sporiteľ Sociálnej poisťovni zaplatiť 16 eur.