BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) si stojí za tým, že Slovensko chce byť v jadre EÚ. Povedal to na Výbore NR SR pre európske záležitosti pri prerokúvaní informácie o rokovaní Európskej rady, ktorá sa bude konať 22. a 23. júna.
„Vraciame sa k oficiálnej línií vlády, ktorá hovorí, že by nám nemalo ujsť jadro. V tomto duchu sme zorganizovali aj Radu solidarity a rozvoja, kde táto myšlienka získala absolútnu podporu. Samozrejme, nikto z nás nie je naivný a vieme, že sa od nás budú čakávať konkrétne rozhodnutia,“ povedal premiér, podľa ktorého krajiny tlačiace sa k jadru budú musieť preukázať svoju spôsobilosť prispieť do spoločnej vojenskej obrany.
Ako Fico uviedol, vláda sa nebráni diskusiám. „Otvára sa téma spoločnej európskej armády a ozbrojených síl,“ poznamenal. Nie je však za nové opatrenia.
Premiér sa vyjadril aj k migrácii
Podľa Fica treba prihliadať na už uzavreté medzinárodné dohody a platné mechanizmy, ako je napríklad posilnená spolupráca ozbrojených síl. Rovnako nie je za navyšovanie výdavkov na obranu, je skôr za ich reštrukturalizáciu. To všetko bude dôležité pri naštartovaní procesov združovania sa v eurozóne.
Slovenská ekonomika by mala podľa OECD posilniť, Fico to chce pretaviť do životnej úrovne
Predseda vlády na výbore zároveň uviedol, že „migráciu nezvládame a začína nám robiť problémy“.
V súvislosti s tým informoval, že k 30. máju 2017 sa centrálnou stredomorskou trasou od Líbye na sever prepravilo vyše 60-tisíc ľudí, čo je o 26 percent viac ako vlani. Toky na balkánskej trase sa však podarilo zmierniť. „Aj preto vnímame Európsku hraničnú a pobrežnú stráž ako niečo, čo musíme zdokonaľovať,“ uviedol.
Slovensko na boj proti migrácii podľa premiéra vyslalo 68 expertov a krajina je pripravená poskytnúť ďalších. Na summite podľa neho nikto nechce provokovať otázkou povinných kvót. Zopakoval, že Slovensko prijalo v rámci dobrovoľného príspevku asýrskych kresťanov a niekoľko matiek s deťmi.
Zasadnutie Európskej rady
Vo štvrtok a v piatok sa v Bruseli uskutoční riadne zasadnutie Európskej rady. Lídri EÚ budú mať na stole témy ako migrácia, zamestnanosť, rast, konkurencieschopnosť, bezpečnosť a obrana a vonkajšie vzťahy. V závislosti od aktuálnych okolností sa môžu zaoberať špecifickými zahranično-politickými otázkami.
Európska rada sa vráti k otázke migrácie a posúdi pokrok dosiahnutý pri opatreniach na riešenie problémov trasy cez centrálne Stredozemie, a to najmä na základe Maltského vyhlásenia, rámca pre partnerstvo a akčného plánu z Valletty, takisto posúdi vývoj na trase cez východné Stredozemie a vykonávanie vyhlásenia EÚ a Turecka, vráti sa k otázke reformy spoločného európskeho azylového systému a posúdi pokrok dosiahnutý pri nástrojoch vytvorených na riešenie základných príčin migrácie.
V nadväznosti na svoje predchádzajúce závery Európska rada preskúma pokrok dosiahnutý pri posilňovaní spolupráce v rámci EÚ v oblasti vonkajšej bezpečnosti a obrany.
Prezidenti a premiéri takisto preskúmajú úsilie o prehĺbenie jednotného trhu a určí oblasti, v ktorých je potrebné urýchliť pokrok, pokiaľ ide o implementáciu stratégie jednotného trhu, stratégie digitálneho jednotného trhu a akčného plánu únie kapitálových trhov a energetickej únie do roku 2018.