BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií SR žiada, aby výška dôchodkov v budúcnosti zohľadňovala vývoj podielu medzi prispievateľmi do penzijného systému a poberateľmi dôchodkov. Ide o zásadnú pripomienku rezortu financií k návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý je súčasťou návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti. Ministerstvo práce a sociálnych vecí pritom navrhlo, aby výška aktuálnej dôchodkovej hodnoty ako jedného z ukazovateľov určujúcich výšku dôchodku od roku 2016 závisela od dynamiky medziročnej zmeny dôchodkového veku. Vek odchodu do dôchodku má pritom zohľadňovať vývoj strednej dĺžky života. „Vzhľadom na to, že stredná dĺžka života má už vplyv na samotný dôchodkový vek, nie je vhodné použiť rovnaký ukazovateľ aj na vývoj aktuálnej dôchodkovej hodnoty,“ uviedlo ministerstvo financií. Za vhodnejšie riešenie považuje zohľadnenie podielu medzi prispievateľmi do systému a poberateľmi. “ Takto nastavený indikátor rýchlejšie reaguje na demografický vývoj, pričom môže fungovať oboma smermi, nie len znižuje, ale aj zvyšuje mieru náhrady,“ argumentuje rezort financií.
Od začiatku roka 2013 by sa mali penzie zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu
Ide o výšku medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála, do úvahy by sa tak mal brať rast cien tovarov a služieb, ktoré nakupujú dôchodcovia, teda napríklad vývoj cien potravín, liekov, či energií. V súčasnosti sa dôchodky upravujú o percento, ktoré vzniká spriemerovaním medziročného rastu priemernej mzdy a medziročnej inflácie za prvý polrok predchádzajúceho roka.
Ďalšie zmeny majú nastať v prvom, priebežnom dôchodkovom pilieri od roku 2016
Dôchodkový vek sa má automaticky upravovať vzhľadom na vývoj priemernej strednej dĺžky života v dôchodkovom veku. Podľa ministra Mihála to znamená, že dôchodkový vek by sa mohol aj znížiť, ak by stredná dĺžka života v dôchodkovom veku klesla. Použitie tohto parametra podľa Mihála spôsobí, že nárast dôchodkového veku bude mierny, niekoľko dní ročne. Jedným z opatrení od roku 2016 je tiež oslabenie zásluhovosti v prvom pilieri. Dotknúť sa to má ľudí, ktorí počas aktívneho života zarábali viac, ako bola priemerná mzda na Slovensku. Týmto osobám sa majú ich dôchodkové nároky postupne, dlhodobo čoraz viac redukovať. Vzťahovať sa to má na penzie, na ktoré vznikne nárok po 31. decembri 2015.
Úrad vlády SR požaduje z návrhu novely zákona o sociálnom poistení vypustiť ustanovenia o zvyšovaní dôchodkového veku, zmene výpočtu priznaných dôchodkov a oslabovaní zásluhovosti v prvom pilieri. Tieto ustanovenia ministerstvo práce včlenilo pod návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti. Ako upozornil úrad, zámerom zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti je upraviť zavedenie superhrubej mzdy u zamestnávateľov a jej dopady na súvisiace zákony. „Nie je vhodné, aby pri existujúcej dimenzii problémov so zavedením superhrubej mzdy sa tieto kombinovali s vecnými problémami v sociálnom poistení, ktoré vyžadujú širšiu spoločenskú diskusiu,“ zdôvodňuje Úrad vlády SR.