Centrálne námestia miest sú na vždy synonymom mesta. Výnimku tvoria mestá, ktoré majú synoným niekoľko, ale tých na Slovensku až tak veľa nie je. V tradičnom slovenskom meste by niekedy turistovi nepomohlo ani more času a hĺbavosť objaviteľa, pretože by okrem samotného hlavného námestia (a priľahlej ulice, aby sme boli spravodliví) nemal čo objavovať. O to viac by sa naše mestá mali snažiť o pozitívny prvý (a často aj posledný) dojem a zainvestovať do mestotvorných námestí. Mnohé to už urobili a výsledok je výborný, niektoré sa nechávajú zahanbiť.
Levoča
Levoča je historické mesto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Áno, je zvýhodnená – má históriu, má pamiatky a má oltár Majstra Pavla. Ak sa však človek zadíva na fotografiu námestia pred radnicou, nenachádza tam nič, čo by iné mestá nemali. Možno nemajú radnicu, alebo takú peknú radnicu. Ale v podstate každé mesto môže vytvoriť oázu zelene v zákryte dvoch budov, aj keď to nebudú stredoveké pamiatky. Pár stromov, lavičky, a nie príliš rušná premávka… Na vytvorenie príjemného námestia toho veľa netreba.
Komárno
Námestie Európy v centre Komárna je rozhodne príjemným miestom. Malebné fasády domčekov akoby vystrihnutých z papiera lemujú útulný priestor, uzavretý medzi budovami. Centrálnym bodom je tradičná fontána, nechýbajú lavičky. Prítomná je dokonca aj myšlienka – jednotnosť Európy, vyjadrená architektúrou rôznych krajín (bodaj by zostala nadčasovou). Negatívom je absencia zelene – už viackrát sme to v tejto rubrike skonštatovali a neprestaneme s tým ani teraz: ako je možné, že v 21. storočí, takom zanietenom enviromentálnou výchovou a zelenými trendmi, niekto vybuduje námestie bez zelene? Tá sa síce nachádza hneď vedľa, vo vnútornom parku Zichiho paláca, ale to i tak nedodá sviežosť rozpálenému kameňu námestia. Hľadáčik fotoaparátu tiež divákov ušetril od pohľadu na neestetické oplotenie objektu, na ktorého výstavbu nezvýšili peniaze. Usmievame sa, pretože aj napriek všetkému je to naozaj pekné a malebné miesto, ktoré by turistovi mohlo utkvieť v pamäti.
Celý článok si môžete prečítať tu.