ŽENEVA/LONDÝN 18. júna (WEBNOVINY) – Vypuknutie epidémie blízkovýchodného respiračného syndrómu (MERS) v Južnej Kórei je dôkazom toho, že smrtiace infekčné ochorenia môžu udrieť kedykoľvek. Zatiaľ však nepredstavuje globálnu hrozbu, uvádza sa v stredajšom stanovisku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Závery zo stretnutia krízového štábu WHO ukázali, že vírus MERS dosiaľ nesplnil podmienky potrebné na vyhlásenie stavu núdze v súvislosti globálnym ohrozením verejného zdravia, približuje agentúra Reuters.
„Toto vypuknutie (epidémie MERS) je varovným signálom. Ukazuje, že vo vysoko pohyblivom svete by mali byť všetky krajiny stále pripravené na neočakávanú možnosť vypuknutia tohto, ale aj iných závažných infekčných ochorení,“ uvádza sa v komuniké agentúry OSN so sídlom v Ženeve.
Severná Kórea hlási objav všelieku, má liečiť aj MERS
Medzinárodné predpisy v oblasti zdravotníctva definujú ohrozenie verejného zdravia na globálnej úrovni ako mimoriadnu udalosť, ktorá vzhľadom na medzinárodné šírenie ochorenia predstavuje riziko pre ostatné členské krajiny WHO a môže tiež vyžadovať koordinovanú medzinárodnú odozvu.
Vírus MERS sa prejavuje kašľom, horúčkami a môže viesť k smrteľnému zápalu pľúc či zlyhaniu obličiek. Zaznamenali ho hlavne v Saudskej Arábii a Južnej Kórei, avšak cestujúci toto ochorenie preniesli aj do ďalších 25 krajín sveta. Nákaze blízkovýchodným respiračným syndrómom podľahne približne 38 percent pacientov.