BERLÍN 25. augusta (WEBNOVINY) – Vzájomná kritika veci nepomôže. Povedala to po stredajšom stretnutí v Berlíne s premiérkou Ivetou Radičovou nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na ospravedlnenie, ktoré od eurokomisára Olliho Rehna žiada Radičová za vyjadrenia ohľadom rozhodnutia Slovenska nepodporiť grécku pôžičku. „Čítala som to, ale nehovorili sme o ospravedlňovaní sa, ale o skutkovom stave. Nepomôže nám to, keď sa budeme navzájom kritizovať. Ja si myslím, že nájdeme dohodu a sme jednotní v tom, že Európa stojí na báze solidarity,“ povedala Merkelová.
Premiérka Iveta Radičová však stále trvá na tom, že posudzovanie bilaterálnej zmluvy, akou je aj zmluva o pôžičke Grécku zo strany Slovenska, nepatrí do kompetencií európskeho komisára. Rehn sa mal totiž vyjadriť, že Slovensko tým porušilo európsku solidaritu. Podľa Radičovej treba vážiť slová, ak sa niekto vyjadruje o občanoch krajiny. „Slovensko má právo vysloviť takýto názor po reformách, ktoré boli bolestivé pre občanov krajiny a myslím si, že takýto výkrik nahlas môže byť nápomocný tomu, aby sa dodržiavali zmluvy a pravidlá,“ dodala Radičová.
Niet žiadnych pochybností, že Slovensko bude v budúcnosti veľmi zodpovedným partnerom, povedala Merkelová na margo spoločnej spolupráce oboch krajín. „Vyjadrila som poľutovanie nad tým, že slovenský parlament odmietol pôžičku Grécku, ale vnímam pozitívne, že záchranný val Slovensko podporilo,“ uviedla.
Merkelová zároveň skonštatovala, že argumenty Slovenska o nedodržiavaní pravidiel hry v Grécku boli známe aj v jej domácom Nemecku. V problémoch sa však kvôli tomu ocitlo celé euro, bolo preto treba konať. „Zdôrazňovala som, že sa to týka celého eura. Toto bolo na Slovensku možno až na konci v diskusiách,“ konštatovala kancelárka. Zároveň však dodala, že je „veľmi zlé a smutné, že niektoré krajiny už roky Pakt stability a rastu nedodržiavajú.“
Radičová rovnako ako Merkelová zdôrazňovala predovšetkým potrebu nastolenia presných podmienok, ktoré treba dodržiavať a takisto kontrolných mechanizmov. „Je potrebné, aby sme sa držali rovnakých kritérií a musia existovať sankcie pre tých, ktorí pravidlá nedodržujú,“ povedala Radičová. Nedodržiavanie pravidiel hry je pritom podľa Radičovej vážnym poučením pre budúcnosť. „Sme pripravení spraviť všetko pre to, aby sa takýto precedens už nikdy neopakoval,“ dodala.
Predsedníčka vlády Iveta Radičová pre denník Die Welt ešte pred stretnutím s kancelárkou Angelou Merkelovou povedala, že bude žiadať „oficiálne ospravedlnenie“ Bruselu za kritiku rozhodnutia slovenského parlamentu neposkytnúť pôžičku Grécku. Spôsob, akým sa o rozhodnutí slovenského zákonodarného zboru vyjadroval eurokomisár pre menové záležitosti Olli Rehn ako nevolený člen bruselskej administratívy, dokonca Radičová v rozhovore pre Die Welt označila za urážajúci. Rehnov hovorca Amadeu Altafaj obvinenie zo strany Radičovej odmietol a povedal, že Európska komisia „sa nikdy nevyjadrila tak, že by sa to mohlo považovať za nedostatok úcty voči slovenskému parlamentu“. „Komisia vzala hlasovanie na vedomie, ale vyjadrila ľútosť nad tým, že sa nenaplnil záväzok slovenskej vlády,“ povedal v stredu novinárom podľa agentúry Bloomberg v Bruseli Altafaj. „Rozhodnutie prijaté na podporu Grécka bolo zároveň prijaté vo všeobecnom záujme eurozóny a EÚ ako celku,“ dodal.
Slovenský parlament tento mesiac neschválil príspevok v sume 800 mil. eur na záchranný balíček pre Grécko, ktorého celková hodnota je 110 mld. eur. Toto rozhodnutie nahnevalo Brusel a Rehn to označil za „porušenie solidarity“. Merkelová, ktorá bola terčom kritiky, že váha v otázke pomoci Aténam, rozhodnutie Slovenska kritizovala tiež. „Každý musí vedieť, že raz tiež môže potrebovať solidaritu iných,“ povedal jej hovorca Steffen Seibert minulý týždeň pre denník Financial Times Deutschland.
Predsedníčka vlády SR sa okrem nemeckej kancelárky Angely Merkelovej počas svojej stredajšej jednodňovej pracovnej cesty v Nemecku stretla dopoludnia aj so spolkovým prezidentom Christianom Wulffom. Hlavnými témami stretnutí mali byť podľa oficiálnej správy Úradu vlády SR predovšetkým hospodárska spolupráca oboch krajín, ale tiež aktuálne hospodársko-finančné otázky v európskej politike.
SITA