BERLÍN 19. novembra (WEBNOVINY) – Summit NATO v portugalskom Lisabone môže byť míľnikom vo vzťahoch medzi alianciou a Ruskom. V piatok to v Berlíne krátko pred odletom do Lisabonu vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Najôležitejšou témou summitu bude podľa nej práve prípadná dohoda o pripojení Ruska k rozšírenému systému protiraketového štítu nad Európou. „Chcela by som, aby sa Rusko pripojilo, a to do tej miery, ako to bude možné. Mohla by to byť nová fáza v spolupráci medzi NATO a Ruskom. V každom prípade je dobrý signál, že do Lisabonu príde ruský prezident,“ vyhlásila Merkelová. „Myslím si, že by to mohol byť míľnik vo vývoji aliancie a jej vzťahoch s Ruskom,“ povedala pred odletom na summit nemecká kancelárka.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev má prezradiť vo svojom prejave na víkendovom summite NATO v Lisabone predstavy Ruska o spolupráci medzi NATO a Ruskom v oblasti protiraketovej obrany. Podľa toho, čo o Medvedevovom prejave vopred v Moskve prezradil jeho hlavný zahraničnopolitický poradca Sergej Prichodko, by mal prísť ruský prezident s prevratnými návrhmi. „Prezident Medvedev nadnesie celý rad nápadov, ako by sme mali v nadchádzajúcich rokoch v oblasti protiraketovej obrany spolupracovať. Rozhodnutia budeme prijímať v najbližších rokoch, ale ich dôsledky ovplyvnia povahu našej spolupráce na celé desaťročia dopredu,“ avizuje Medvedevov poradca.
Ako jeden z vôbec prvých vplyvných mužov Kremľa dokonca Prichodko hovorí v pozitívnom zmysle o transatlantickej spolupráci, na ktorej je NATO postavené. „Sme toho názoru, že transatlantický proces sa naozaj dal do chodu, a my teraz máme veľmi dobrú príležitosť, aby sme už raz a navždy odstránili prekážky, ktoré nás rozdeľujú, a posunuli sa k spoločnému nedeliteľnému bezpečnostnému priestoru,“ hovorí Prichodko.
Rusko a NATO si v posledných týždňoch vymieňajú neobvykle ústretové stanoviská a obe strany hovoria zhodne o prelome vo vzťahoch. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen napríklad v pondelok vyhlásil, že NATO a Rusko vstupujú do novej éry vzťahov, ktorá už nebude poznačená nedôverou a bude sa vyznačovať oveľa širšou spoluprácou. „Myslím si, že sme svedkami celkom nového začiatku vo vzťahoch medzi NATO a Ruskom. Možno by som mohol ísť aj ďalej a povedať, že je to nový začiatok vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom,“ vyhlásil Rasmussen.
Členské krajiny NATO budú na summite rokovať najmä o rozšírení amerického protiraketového štítu a o budúcnosti Afganistanu. V oboch bodoch je viac ako kedykoľvek predtým zapojené aj Rusko. Moskva v posledných týždňoch avizovala ochotu spolupracovať s NATO v Afganistane, a dokonca aj na protiraketovom štíte, proti ktorému doteraz