BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Medziročná dynamika slovenského hospodárstva mierne zvoľňuje. Vyplýva to z aktuálneho rýchleho odhadu Štatistického úradu SR, podľa ktorého v treťom štvrťroku dosiahol medziročný rast hrubého domáceho produktu Slovenska 2,9 %, kým v druhom kvartáli predstavoval rast 3,5 %.
Rast je rýchlejší ako priemer EÚ
Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v treťom štvrťroku rástol v medzikvartálnom aj medziročnom porovnaní rýchlejšie, ako bol priemer eurozóny aj priemer Európskej únie. Ekonomika eurozóny aj celej EÚ v treťom kvartáli oproti druhému štvrťroku posilnila o 0,2 %. Sezónne upravený HDP eurozóny aj EÚ posilnil medziročne o 1,4 %. Slovenský HDP za júl až september vykázal medzikvartálny rast o 0,7 % a medziročný o 3,2 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v utorok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.
Výsledky ovplyvnil zahraničný dopyt
Výsledok slovenskej ekonomiky v treťom štvrťroku ovplyvnil podľa analytikov hlavne zahraničný dopyt. Spomalenie u európskych obchodných partnerov sa podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej podpísalo aj pod mierne medziročné spomalenie rastu slovenskej ekonomiky. „Zároveň, pokračujúci pokles maloobchodných tržieb je signálom, že Slováci sú naďalej opatrní v míňaní, a teda rast nie je podporený ani domácim dopytom,“ dodáva pre agentúru SITA analytik ING Bank Eduard Hagara.
Potiahol najmä priemysel
Podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky, potiahol slovenskú ekonomiku v treťom štvrťroku predovšetkým priemysel. „Rast produkcie v ňom síce spomalil, ale stále tam je a do HDP sa premieta pozitívne. Dokonca septembrové čísla priemyselnej produkcie boli pre trh príjemným prekvapením, keď sa medziročne vyprodukovalo o vyše 7 % viac,“ konštatuje Sadovská s tým, že prorastovo mohli v treťom štvrťroku pôsobiť aj investície.
Rast v eurozóne spomalí
Čistý export a do istej miery aj investície boli motorom rastu výkonu ekonomiky aj podľa hlavného ekonóma UniCredit Bank Vladimíra Zlackého, ktorý predpokladá, že ekonomický rast v eurozóne, kde smeruje približne polovica slovenského exportu, v poslednom kvartáli tohto roka ďalej spomalí. „Aj preto prognózujeme na štvrtý kvartál stagnáciu slovenskej ekonomiky na medzištvrťročnej báze a rast 2,0 % medziročne,“ uvádza Zlacký.
Vývoj predstihol odhady NBS
Slovenská ekonomika pokračovala podľa Národnej banky Slovenska v relatívne vysokom raste, pričom vývoj predstihol jej odhady. Rast ekonomickej aktivity podľa nej pravdepodobne ovplyvnil hlavne vývoj v zahraničnom obchode, keď kladné saldo bilancie tovarov spôsobilo najmä významné spomalenie dovozov. „Je však otázne, či tento vývoj signalizuje klesajúcu dovoznú náročnosť vybraných odvetví ekonomiky, najmä elektrotechnického priemyslu, a súvisí tak so štrukturálnymi zmenami, alebo zohľadňuje negatívne očakávania firiem týkajúce sa budúceho dopytu po svojich tovaroch,“ uviedla centrálna banka. Zároveň dodala, že napriek významným rizikám budúceho makroekonomického vývoja zverejnený rýchly odhad vývoja ekonomiky za tretí štvrťrok zakladá optimistickejší pohľad na rast HDP v roku 2012.
Medzikvartálne si však slovenské hospodárstvo naďalej udržiava relatívne slušný rast. Po tom, čo predchádzajúce tri štvrťroky rástlo zhodne o 0,8 %, v treťom štvrťroku oproti druhému kvartálu podľa sezónne upravených údajov stúplo o 0,7 %.
Spresnené výsledky 6. decembra
Po očistení údajov o sezónne vplyvy sa hrubý domáci produkt v treťom štvrťroku medziročne zvýšil o 3,2 %. V bežných cenách sa pritom v treťom kvartáli tohto roka vytvoril hrubý domáci produkt v objeme 18,251 mld. eur, čo predstavuje medziročný nárast o 4,4 %. Spresnené výsledky hrubého domáceho produktu za tretí štvrťrok tohto roku zverejní Štatistický úrad SR 6. decembra 2011.
Medziročný hospodársky rast v treťom kvartáli je tak podľa prvého odhadu štatistikov mierne pomalší, ako očakávali bankoví analytici. Tí podľa posledného prieskumu Národnej banky Slovenska na tretí kvartál predpovedali medziročný rast 3 %, pričom podobný rast, na úrovni 3,1 %, predpokladajú zatiaľ aj na celý tento rok. Pod vplyvom prehlbovania dlhovej krízy a turbulencií na svetových trhoch však viaceré banky svoje prognózy prehodnocujú, výrazné spomalenie rastu sa očakáva v budúcom roku.