BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Minister životného prostredia Jozef Medveďa dnes navštívil Národnú prírodnú rezerváciu Zadná Poľana, ktorá sa rozkladá na území okresov Brezno, Zvolen a Detva. „Hlavným cieľom návštevy bola snaha ministra oboznámiť sa so situáciou vzniknutou v súvislosti s udelením výnimky zo zákona o ochrane prírody a krajiny na vykonanie výrubu kalamitného dreva v Zadnej Poľane, z dôvodu zníženia dôsledkov podkôrnikovej kalamity,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová.
Hovorkyňa uviedla, že Medveď zadal vypracovať podrobnú analýzu, ktorá zhodnotí územie Zadnej Poľany v súlade s platnou legislatívou a predovšetkým s európskymi normami. Minister tak reagoval na výhrady časti vedeckých pracovníkov, ktorí kritizovali rozhodnutie rezortu, umožňujúce vďaka výnimke ťažbu dreva v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. „Na základe výsledkov komplexnej analýzy minister Jozef Medveď prijme v najbližších dňoch potrebné opatrenia,“ uviedla Kaplanová.
Ministerstvo životného prostredia SR povolilo ťažbu dreva na rozsiahlej ploche pralesov v Národnej prírodnej rezervácie Zadná Poľana. V rozhodnutí nestanovilo pre ťažbu žiadny limit. Drevo je možné v tomto najprísnejšie chránenom území ťažiť do konca roku 2018.
Ministerstvo svoj postup odôvodňuje potrebou vykonávania zásahov proti podkôrnemu hmyzu. Na rozhodnutie ministerstva životného prostredia povoliť ťažbu na Zadnej Poľane zareagovalo tento týždeň viac ako 160 vedeckých a odborných pracovníkov z oblasti ekológie, lesníctva, zoológie, botaniky, environmentalistiky, krajinárstva a ďalších prírodných vied. Šéfovi envirorezortu Medveďovi, ministrovi pôdohospodárstva Vladimírovi Chovanovi a generálnemu riaditeľovi štátneho podniku Lesy SR Alojzovi Riškovi adresovali výzvu, aby zamedzili ťažbu a do preskúmania povoľovacieho rozhodnutia boli zapojené aj odborné a vedecké kapacity z oblasti prírodných vied.
Vedeckí a odborní pracovníci upozorňujú ministra životného prostredia, že rozhodnutie bolo prijaté bez konzultácie s vedeckými inštitúciami a dotknutou odbornou verejnosťou, pričom ignoruje aj stanoviská vlastných odborných organizácií – Štátnej ochrany prírody a Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Následkom ťažby by podľa nich boli nenávratné škody na najcennejšom prírodnom dedičstve Slovenska, na zdrojoch vedeckého poznania a morálke spoločnosti. Mimoriadny význam Národnej prírodnej rezervácie Zadná Poľana podčiarkuje aj skutočnosť, že slúži pre vedecký výskum prirodzeného vývoja pralesov už niekoľko desaťročí.
SITA