VILNIUS 4. februára (WEBNOVINY) – Americký senátor a bývalý kandidát na prezidenta USA John McCain označil bieloruského lídra Alexandra Lukašenka za „nemilosrdného a brutálneho tyrana“, ktorý „stojí na nesprávnej strane histórie“. Člen hornej komory amerického Kongresu za štát Arizona to povedal v piatok počas návštevy litovského hlavného mesta Vilnius. Spolu s ním pricestoval do postsovietskej krajiny aj ďalší senátor Joseph Lieberman.
McCain sa okrem Lukašenka rozhovoril aj o aktuálnych nepokojoch v niektorých moslimských severoafrických a blízkovýchodných krajinách. Podľa neho ide o „silné lekcie“, ktoré majú predstaviteľom tamojších režimov ukázať, že akákoľvek vláda, ktorá svojich občanov zbaví „Bohom daných práv“, skôr či neskôr padne.
EÚ a Spojené štáty v pondelok obnovili sankcie voči Lukašenkovi. Opatrenie sa okrem kontroverzného lídra týka aj 157 ďalších príslušníkov jeho režimu a je reakciou na tvrdý zásah voči opozičným demonštrantom protestujúcim proti výsledkom sporných prezidentských volieb. Sankcie majú mať formu zmrazenia účtov a zákazu cestovania pre Lukašenka a jeho spojencov. EÚ od roku 2004 uvalila na Bielorusko viacnásobné sankcie, v roku 2008 ich však čiastočne zrušila v snahe zlepšiť dialóg s Minskom. Lukašenkov režim už avizoval, že prijme „adekvátne“ protiopatrenia.
Bieloruskú univerzitu v Litve navštívil senátor McCain
Študenti na bieloruskej univerzite v exile v litovskom hlavnom meste Vilnius sa v piatok stretli s bývalým prezidentským kandidátom a americkým senátorom Johnom McCainom, ktorý navštívil univerzitu symbolizujúcu odpor voči režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Súkromná Európska univerzita humanitných vied (EHU) vznikla v roku 1992 v Minsku, no v roku 2004 ju museli zatvoriť, pretože ju bieloruský prezident Alexander Lukašenko považoval za príliš prozápadnú a liberálnu. Nasledujúci rok ju premiestnili do Vilniusu v Litve. Študenti uprednostňujú EHU pred štátnou bieloruskou univerzitou, „kde je všetko pod ideologickou kontrolou“, uviedla šéfka mediálneho a informačného oddelenia univerzity Almira Ousmanová. Univerzita poskytuje výučbu politológie, histórie, umenia či žurnalistiky. „V Bielorusku je veľmi ťažké hovoriť o niektorých témach, napríklad o homosexualite či právach lesbičiek,“ hovoria študenti EHU. „Kritický postoj voči udalostiam v krajine nie je možný,“ tvrdia. Po návrate do Bieloruska ich kontaktujú pracovníci tajnej služby KGB a žiadajú, aby odpovedali na otázky súvisiace so štúdiom, pobytom, ich kontaktmi a prácou v Litve.
Univerzitu podporuje Európska komisia ako aj 13 členských krajín Európskej únie vrátane Litvy. Podľa Ousmanovej situácia v Bielorusku naznačuje, že univerzita bude ešte dlho pôsobiť v Litve.