BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Zhruba tridsiatka zákonodarcov dnes v parlamente počúvala ako nezaradený poslanec Igor Matovič na sklonku desiateho rokovacieho dňa 18. schôdze obhajoval zníženie počtu poslancov na 79. Riedko zaplnené lavice podľa Matoviča dokumentujú potrebu zoštíhliť počet „darmožráčov“, ktorí do parlamentu chodia len hlasovať a inak sa výkonu svojho mandátu
Matovič sa nazdáva, že zníženie počtu poslancov, ako to navrhuje s kolegami z frakcie Obyčajní ľudia, by bolo aj správnym gestom voči občanom, ktorých vláda a parlament presviedčajú, že je nevyhnutné prijímať úsporné opatrenia. „Ak chceme na ľuďoch šetriť, ak sme ich presviedčali že je nevyhnutné zvýšiť DPH, mali by sme v prvom rade začať od seba,“ povedal v pléne. Myslí si tiež, že menší počet poslancov by bol pod väčším tlakom.
Poslanci za SaS túto legislatívnu iniciatívu zväčša privítali, prekážalo im však, že na novelu ústavy nenadväzujú ďalšie potrebné zmeny súvisiace so znížením počtu poslancov, napríklad novela zákona o voľbách do národnej rady. Matovič im odkázal, že tí, čo sú proti, len hľadajú výhovorky a takéto zmeny sa dajú dopracovať v druhom čítaní. B
ývalí kolegovia z klubu takúto možnosť kritizovali, pretože pozmeňujúce návrhy majú slúžiť na zdokonalenie zákona, nie zásadné zmeny ďalších zákonov. „Je to technicky nepoctivé voči legislatíve,“ povedal Martin Poliačik.
Martin Chren (SaS) návrhu vyčítal, že je nedostatočne odôvodnený a „odfláknutý“, proti čomu sa Matovič ohradil. „To čo vychádzalo z ministerstva hospodárstva boli odfláknuté zákony. (…) Aj v čase, keď ty si bol štátny tajomník,“ vrátil kritiku Chrenovi s tým, že návrhy z tohto rezortu sa museli v parlamente meniť niekoľkonásobne rozsiahlejšími pozmeňujúcimi návrhmi ako boli samotné zákony.
Proti zoštíhleniu snemovne aj Ondrej Dostál
„Nemyslím si, že platí, že menej je vždy lepšie. Mňa žiadny z tých argumentov nijako nepresvedčil, že by bolo potrebné meniť počet poslancov národnej rady,“ odmietol iniciatívu Obyčajných ľudí.
Rozpravu po devätnástej hodine predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) prerušil. Pokračovať v nej snemovňa bude vo štvrtok ráno o 9:00, do diskusie sú prihlásení ešte traja poslanci, na rad príde aj ďalšia novelizácia ústavy od Obyčajných ľudí, ktorou chcú dosiahnuť zrušenie trestnoprávnej imunity.