BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Materská dávka sa od januára budúceho roka z navrhovaných 60 % na 65 % z vymeriavacieho základu zrejme nezvýši. Ak vláda podľa ministra práce Jozefa Mihála schváli návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý by mal obsahovať zvýšenie materskej dávky a predĺženie jej poberania, ako aj obmedzenie dobrovoľného nemocenského poistenia, parlament by o tejto novele rokoval až na januárovej schôdzi. „Parlament by mohol túto novelu schváliť v prvom čítaní a to bude z hľadiska tohto funkčného obdobia všetko,“ povedal minister.
O tom, či sa materská zvýši na 65 % vymeriavacieho základu a od roku 2013 sa jej poberanie predĺži o 6 týždňov na 40 týždňov, by tak podľa Mihála už rozhodoval parlament, ktorý sa vytvorí po budúcoročných voľbách. „Potom by to neplatilo od 1. januára, ale účinnosť by sa posunula o niekoľko mesiacov neskôr,“ uviedol minister k zvýšeniu materskej dávky. Mihál však nevylučuje, že zvýšenie a predĺženie poberania materskej dávky, ako aj obmedzenie dobrovoľného nemocenského poistenia nakoniec v parlamente predložia poslanci pozmeňujúcim návrhom k vládnej novele zákona o sociálnom poistení. „Ak budeme všetci chcieť, tak zvýšenie materskej je realizovateľné od 1. januára,“ povedal Mihál. Upozornil však na to, že zostávajú stále otvorené viaceré otázky pri obmedzení dobrovoľného nemocenského poistenia.
Návrh vládnej novely zákona o sociálnom poistení, o ktorom by mala v stredu rokovať vláda, by mal riešiť len presun prostriedkov z prebytkových fondov Sociálnej poisťovne do deficitných fondov, ako aj výšku sadzby poistného na úrazové poistenie zamestnancov. Tieto opatrenia totiž spĺňajú podmienky pre skrátené legislatívne konanie, čo umožňuje, aby ich parlament schválil ešte v tomto roku.
Ako na minulotýždňovej tlačovej besede po rokovaní vlády uviedla premiérka, s ministrom práce a sociálnych vecí sa dohodla na tom, že sa návrh novely zákona o sociálnom poistení rozdelí na dve časti. „Na jednu časť, ktorá sa týka nevyhnutného opatrenia, a to možnosti presunu zdrojov z fondu do fondu, inak by sme ohrozili vyplácanie dôchodkov,“ povedala predsedníčka vlády. V tomto prípade je podľa nej návrh na skrátené legislatívne konanie opodstatnený. „Druhá časť sú opatrenia, ktoré nespĺňajú kritériá na skrátené legislatívne konanie, a to je otázka materskej, ale aj návrhu na zrušenie možného dobrovoľného pripoistenia,“ upozornila. Práve k návrhu na zrušenie dobrovoľného pripoistenia mala premiérka výhrady už počas pripomienkovania novely zákona o sociálnom poistení.