BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Materská dávka by sa mala od mája budúceho roka zvýšiť zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda. Táto dávka by mala dosahovať takmer 100 % čistého príjmu, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.
Materská dávka sa naposledy zvýšila od začiatku tohto roka, a to zo 65 % na terajších 70 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Priemerná mesačná suma materskej dávky má budúci rok podľa rezortu práce a sociálnych vecí predstavovať 518,8 eura, čo je v porovnaní so súčasnosťou nárast o 34,60 eura.
Rodičovský príspevok stúpne o 10 eur
Vláda tiež schválila návrh novely zákona o rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok by sa mal od mája budúceho roka zvýšiť zo súčasných 203,20 eura na 213,20 eura. „Odhaduje sa, že ovplyvnených bude priemerne mesačne 142 250 poberateľov rodičovského príspevku,“ tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí. Približne 3,5 tisíca z týchto poberateľov je zároveň poberateľom pomoci v hmotnej núdzi.
„Vplyv na poberateľov pomoci v hmotnej núdzi bude neutrálny, nakoľko rodičovský príspevok sa považuje za príjem na účely určenia výšky pomoci v hmotnej núdzi a táto sa o nárast rodičovského príspevku zníži,“ upozornil rezort práce a sociálnych vecí. Rodičovský príspevok sa naposledy zvyšoval od 1. januára 2014, a to o 3,60 eura.
Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za hnutie Sme rodina Petra Krištúfková, zvýšenie materskej dávky a rodičovského príspevku, ktoré v stredu schválila vláda, vníma ako krok dopredu oproti terajšiemu stavu.
Sme rodina chce zvýšiť aj prídavky
„Z nášho pohľadu to však určite nestačí, ak chceme hovoriť o podpore pre rodiny. Materská dávka je hradená z nemocenského poistenia, teda je to dávka, ktorú si v podstate matka platí dopredu na poistnom, pričom napr. živnostníčky alebo matky študentky, alebo tie, ktoré boli v tzv. ochrannej lehote nezamestnané ani zďaleka nemôžu počítať s takou materskou dávkou, ako je to prezentované,“ reagovala pre agentúru SITA Krištúfková.
„Zvýšenie rodičovského príspevku je podľa mňa aj výsledkom nášho tlaku, keď sme cez opozičné návrhy zákonov viackrát túto dávku navrhli zvýšiť. Môj návrh vychádzal z toho, že príspevky pre rodičov detí do troch rokov treba zjednotiť. Ak matka dá dieťa napríklad do jasieľ, má nárok na príspevok na opatrovanie vo výške 280 eur. Ak sa stará o dieťa doma, dostáva 203 eur. Preto sme navrhli rodičovský príspevok na sumu 280 eur, a to budeme aj ďalej presadzovať,“ dodala s tým, že rovnako na januárovej schôdzi predložia návrh na zmeny v náhradnom výživnom, aby sa aj osamelí rodičia dostali k peniazom, ktoré im patria. „Hnutie Sme rodina bude presadzovať aj zvýšenie prídavkov na deti, aj daňového bonusu. Podpora rodín je naša priorita,“ uzavrela Krištúfková.