Manželský pár z Kalifornie na prechádzke so psom narazil na hotovú zlatú baňu – pod stromom našiel zahrabané vzácne zlaté mince z 19. storočia, ktorých hodnota sa odhaduje na 10 miliónov dolárov.
Poklad, ktorý pozostáva z 1427 zlatých mincí, ležal nepovšimnutý na ich pozemku dlhé roky. Odokryla ho až menšia erózia pôdy, vďaka ktorej sa pod korunou stromu na povrch predrala zhrdzavená plechovka slúžiaca ako ochranný kryt.
Mince pochádzajú z rokov 1847-1894 a numizmatik David Hall tvrdí, že ide o úplne nové exempláre, ktoré neboli nikdy v obehu. Mince boli v nádobách poukladané chronologicky po desaťročiach, odborníci preto predpokladajú, že nepochádzajú z bankovej lúpeže. Ich pôvodný majiteľ pravdepodobne použil zem ako osobnú banku. Keďže papierové bankovky boli v Kalifornii nelegálne až do 70. rokov 19. storočia, ide o extrémne vzácny nález z predchádzajúceho obdobia.
„Vieme o vrakoch lodí, na ktorých sa našli tisícky zlatých mincí vysokej hodnoty, ale o zakopanom poklade s takouto cenou sa nič nevie. Ešte nikdy som nevidel takýto hodnotný nález v Severnej Amerike a nikde nenájdete mince v takom stave ako tu,“ povedal odborník David McCarthy o poklade, ktorý vyhlásil za najväčší nález zakopaného pokladu v histórii USA.
Manželia, ktorí si želajú zostať v anonymite, žijú vo vidieckej kalifornskej oblasti, ktorá sem v 19. storočí v období zlatej horúčky prilákala stovky zlatokopov. Zhrdzavenú plechovku, ktorá ich priviedla k zvyšku pokladu, našli ešte v apríli uplynulého roka. Znalec a spoluzakladateľ spoločnosti Professional Coin Grading Service v Santa Ane ich skutočnú hodnotu po dlhom overovaní potvrdil až teraz.
Numizmatik tvrdí, že hoci nominálna hodnota mincí dosahuje len 27-tisíc dolárov, niektoré exempláre sú také vzácne, že by sa mohli predať aj za milión dolárov za kus. Manželia ich plánujú ponúknuť na predaj v internetovom obchode Amazon. Časť mincí požičajú aj Americkej numizmatickej asociácii na účely výstavy, ktorá sa začína budúci týždeň v Atlante.
www.bbc.co.uk, www.telegraph.co.uk