MAŇKA: Všetko smeruje k tomu, aby euro zostalo dôveryhodné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Podpredseda Smeru-SD Vladimír Maňka Foto: SITA/Dušan Hein

Ľudia o Európskom parlamente všeobecne veľa nevedia, čím to je?

Ani médiá sa o EP veľmi nezaujímajú. Sú to spojené nádoby. V Európskom parlamente takmer všetkým ide o spoločnú vec a hľadajú spoločné riešenia. Preto nie je toľko konfliktov, ako na Slovensku. Médiá sa predávajú, keď prinesú napätie, konflikt, senzácie. To v Európskom parlamente nenájdu. Prečo by z ich pohľadu o ňom písali?

Nedávno bol zverejnené nezávislé hodnotenie rankingu práce europoslancov. Ako vnímate takéto hodnotenia? Poslanci Smeru-SD sa umiestnili až na jeho konci.

Aj zdravý sedliacky rozum dá, že sa nedá porovnať sedemmesačná práca na jednej z piatich správ, pri príprave ktorej som mal takmer stovku rokovaní v rôznych štátoch EÚ s nejakým minútovým vystúpením, alebo otázkou, ktorej príprava zaberie od jednej do 5 minút …. Z portálu, kde som napísal, mi ešte stále neodpovedali…. Podľa mňa ani neodpovedia, lebo je to účelovka …

V čom spočíva práca europoslanca?

Práca europoslanca závisí od viacerých aspektov. Dôležité je, akú má poslanec reálnu pozíciu a postavenie, aby ovplyvnil veci. Dôležitým predpokladom, aby dokázal presadiť vážne rozhodnutia je, aby bol členom silnejšej politickej skupiny. Pre presadenie dôležitých rozhodnutí potrebuje najprv presvedčiť a získať hlasy poslancov svojej politickej skupiny. Vrcholom aktivít poslanca je, keď dostane dôveru. Vtedy mu zveria dôležitú agendu a stane sa hlavným spravodajcom pre oblasť, ktorá je veľmi dôležitá pre európskych občanov. Napríklad agenda boja proti kríze a vytvorenie prostredia a pravidiel, aby v budúcnosti bolo možné predchádzať krízam, alebo chemická legislatíva REACH, na ktorej sa pracovalo niekoľko rokov a cieľom bolo zabrániť, aby sa vyrábali a predávali výrobky, ktoré chemickým zložením môžu ohrozovať životy, alebo životné prostredie. Ďalším príkladom je Rozpočet EÚ…. Potom takéhoto poslanca – spravodajcu čaká náročná práca, pri ktorej mu pomáhajú špičkoví poradcovia, ktorých mu poskytne politická skupina. Mesiace driny, analýz, hľadaní najlepších riešení, rokovaní vo výboroch, presvedčenie koordinátorov a odborníkov aj iných politických skupín … Ak vám to prejde hlasovaním vo vašom výbore, je to základný predpoklad, že to poslanci schvália aj v pléne. Európsky parlament vo všetkých dôležitých veciach, ktoré ovplyvňujú život obyvateľov EÚ, spolurozhoduje s Radou EÚ, ktorú tvoria príslušní ministri členských krajín. Keď nemajú na vec rovnaký názor a hrozí, že sa nedohodnú, prebehnú zmierovacie rokovania, kde spravodajca zohráva kľúčovú úlohu. Od jeho kvalít často závisí, či sa dohodnú.

Existujú aj tzv. tieňoví spravodajcovia. To sú poslanci, ktorí sú oponentmi spravodajcu. Ku každej problematike si každá politická skupina vyberie jedného tieňového spravodajcu. Je to náročná funkcia. Poslanec sa pri nej poriadne narobí, ale štatistiky nikde neuvedú žiadny záznam, alebo bod, alebo ohodnotenie pre takéhoto poslanca. Je to úloha nevďačná a náročná. Niektoré médiá sa, či už účelovo, alebo z nevedomosti zamerajú na štatistiky, ktorými chcú merať výstupy poslancov. Pritom tieto merania deformujú skutočnú prácu poslancov. Každý súdny človek predsa uzná, že niekoľkomesačná drina poslanca, ktorý je hlavným spravodajcom pre agendu, ktorá ovplyvňuje život stoviek miliónov ľudí, nemôže mať rovnakú váhu, ako keď niekto za jednu minútu v pléne prečíta desať riadkov… A tí, ktorí to vedomky, aj nevedomky rozširujú, môžu spôsobiť deformáciu práce poslancov. Je totiž jednoduchšie, keď poslanec pôjde smerom, ktorý síce nepomôže nikomu, ale niektoré médiá z neho urobia hrdinu. To je lákavé. Nie je to vina poslancov. Väčšinou sú to pracovití ľudia. Je to vina vymysleného zdeformovaného systému a informovanosti.

Vladimír Maňka
Foto: SITA/Dušan Hein

Často sa ľuďom štruktúry únie predstavujú ako byrokratický moloch, ktorý pripravuje množstvo zbytočných opatrení, ako napríklad zakrivenie uhoriek.Zakrivenie uhoriek schválili ešte v roku 1988. Bolo to na základe požiadavky poľnohospodárov a mnohých ministrov poľnohospodárstva členských štátov EÚ. Takáto uhorka je údajne buď napadnutá hubovou chorobou, alebo nebola dostatočne zavlažovaná a vyznačuje sa horkou chuťou. Čiže nebola to žiadna byrokracia, len ochota vyjsť v ústrety poľnohospodárom. Od roku 2009 tieto štandardy pre 26 druhov ovocia a zeleniny boli zrušené.

Na Slovensku sa počty úradníkov redukujú, ako je to v Bruseli a Štasburgu?

Viac, ako rok a pol som aj predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja. Za rok a pol sme v našom úrade v Banskej Bystrici znížili počet úradníkov o 16%. Z tohto pohľadu máte pravdu. Niektorí ľudia kritizujú, prečo poslanci EP žiadajú vyšší rozpočet, keď členské štáty majú nedostatok financií. Nuž preto, že 95% rozpočtu EÚ ide naspäť do členských štátov, do chudobných regiónov a takéto spoločné financovanie naopak, ešte ušetrí členským štátom peniaze z rozpočtu. Preto do konca roka má Európska komisia analyzovať takéto spoločné oblasti, ktorých financovanie je lacnejšie a výhodnejšie, keď pôjdu cez rozpočet EÚ. Preto môže dôjsť aj k určitým preskupeniam pracovných miest. Keď som mal na starosti rozpočet EÚ, podarilo sa znížiť niektoré nepotrebné pracovné miesta v Európskom parlamente. Tento proces ešte pokračuje a ja ho budem ďalej sledovať a trvať na tom, čo mi poslanci EP odhlasovali.

Jednou zo základných hodnôt EÚ je solidarita. Aké má naozaj miesto v Európe?

Solidarita patrí medzi najvyššie princípy Európskej únie. Tento princíp v Európskom parlamente uznávajú takmer všetci – ľavica, konzervatívci, liberáli, zelení, …. Len na Slovensku sme si mohli už pred mnohými rokmi všimnúť, že hlavne časť pravicových politikov s tým má stále problém, aj keď to považujem za prechodný stav.

Vladimír Maňka

Slovensko žiadalo o solidaritu v prípade kalamity vo Vysokých Tatrách, či po povodniach. Dnes odmietame pomôcť Grécku. Je slovenský postoj správny, alebo sme skôr žiadaní o falošný prejav solidarity?

Priznám sa, hanbil som sa, keď v Európskom parlamente takmer nikto nechápal, ako sa k celému problému stavia Slovensko. Asi takto: Keď dávajú, ber, keď potrebujú pomoc, kašli na nich. Pritom takmer všetci europoslanci za Slovensko, aj pravicoví, boli od začiatku za to, aby sme boli aj v tejto veci solidárni. Mohol by som niektorých aj citovať. Na rozdiel od postoja ich straníckych kolegov na Slovensku. Pritom táto solidarita smerovala aj k tomu, aby sme zachránili sami seba. Zavádzanie našich obyvateľov zo strany niektorých politikov bolo podľa mňa hlavne z dôvodov populistických predvolebných sľubov. Skutočný politik by si mal vedieť priznať, že sa mýlil.

Hovorí sa o pozícii Slovenska aj v EP?

Oficiálne našťastie nie.

Neobávate sa, že ak nezatneme zuby a nepomôžeme my teraz, že sa krajiny únie obrátia k nám chrbtom v prípade, že budeme potrebovať peniaze na báze solidarity my?

Európski politici nám náš postoj neoplatili, aj keď mohli. … Ale aj u nás po nežnej revolúcii postupne politici dozrievajú. Keby chodili niektorí viac do sveta, pri rokovaniach so svojimi kolegami z iných členských štátov by svoj názor zmenili. Možno sa raz niektorí budú hanbiť, že čo to za hlúposti stvárali.

Nemôžme byť na základe nášho stanoviska diskriminovaní pri čerpaní eurofonov?

Nebudeme.

V súvislosti s krízou vo viacerých krajinách eurozóny sa hovorí o dvojkoľajnom eure. Silnejšom a slabšom. Je to reálne? Ak  by k tomu došlo, akým eurom by sa platilo na Slovensku?

Euro bude len jedno. Všetky kroky smerujú k tomu, aby euro zostalo dôveryhodné.

Ján Slota hovorí vzhľadom na problémy krajín EÚ o začiatku konca EÚ. Čo na to hovoríte?

Je to normálne, že v Európe zaznie aj takýto názor. V každom pracovnom tíme, ak má priniesť dokonalý efekt, potrebujete aj oponentov. Som presvedčený, že tieto problémy prekonáme.

Má únia budúcnosť?

Je to podľa mňa najlepší možný projekt. Koniec EÚ by bol krokom späť.

Maňka

Čo by mala únia spraviť, aby mohla efektívne fungovať?

Poučiť sa z problémov a byť solidárna. Efektívne riešenia budeme prijímať, keď budeme otvorení širokej spolupráci, budeme sa navzájom počúvať a pôjde nám naozaj o ľudí, ktorých zastupujeme.

Napriek tomu, že únia nemá vyriešené problémy, chystá sa ďalšie rozširovanie. Je to únia vôbec schopná zvládnuť?

Únia postupuje pri rozširovaní rýchlosťou, ktorú je schopná zvládnuť.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky parlament