Vládu nech zostaví opozícia, tvrdí Procházka
Štandardom pri pádoch vlády pre nedôveru podľa poslanca NR SR za KDH Radoslava Procházku býva, že primárnu politickú zodpovednosť za ponuku náhrady nesie protivládna väčšina parlamentu, čiže tie strany, ktoré hlasovali za pád vlády.
„Práve a len v prípade, ak sa tieto protivládne strany nevedia zhodnúť na ponuke nového premiéra, prichádza do úvahy možnosť hľadať buď v inej časti politického spektra alebo medzi úradníkmi.
Pre našu situáciu to znamená, že by predsedovia Robert Fico, Richard Sulík a Ján Slota, ktorých strany dnes v parlamente tvoria novú väčšinu proti menšinovej vláde Ivety Radičovej, mali pánu prezidentovi ponúknuť spoločného premiérskeho kandidáta a len v prípade ich nedohody by mali prísť na rad iné riešenia,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Procházka.
Odporúčame:
Robert Fico by po voľbách zostavil vládu sám
Slovenská republika schválila zmeny v eurovale
„Som presvedčený, že na Slovensku je dosť odborníkov, ktorí nie sú stranícky viazaní na nejakú politickú stranu, ktorí by dokázali v tom časovom priestore do konca marca zodpovedne zastávať tieto funkcie,“ povedal dnes po stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Gašparovič zároveň poznamenal, že v hlave nemá žiadne konkrétne meno, s ktorým by spájal funkcie v úradníckom kabinete. Zdôraznil, že chce vládnu krízu riešiť „podľa ústavných článkov.
“ Nekonkretizoval, čo presne má na mysli, počká si na štvrtkové stretnutie s predstaviteľmi parlamentných politických strán. „Aby sme hľadali riešenie, ktoré nevybočuje z rámca ústavných článkov,“ konštatoval.
Otázky o tom, aká vláda povedie Slovensko do predčasných volieb, vyplývajú z nejednoznačnosti ústavy v prípade vyjadrenia nedôvery kabinetu parlamentom. Prezident má povinnosť vládu odvolať, ústava však nešpecifikuje, aké kroky majú nasledovať.
Prezident bude rokovať s tými lídrami, ktorí na stretnutie prídu
Napriek tomu, že opozičný Smer-SD sa nechce zúčastniť na štvrtkovom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a lídrami parlamentných strán a hľadať riešenie vládnej krízy, prezident Gašparovič stranu Roberta Fica na stretnutie pozval.
„Prezident republiky pozval všetkých šiestich lídrov parlamentných strán na rokovanie do Prezidentského paláca na štvrtok večer. Rokovať bude s tými, ktorí na stretnutie prídu,“ uviedol pre agentúru SITA prezidentov hovorca Marek Trubač.
Smer-SD nechce byť súčasťou rozhovorov s prezidentom Ivanom Gašparovičom o vyriešení vládnej krízy. „Účasť opozície je tam kontraproduktívna, my nemáme čo povedať. (…) Desať kuchárov aj polievku pripáli, nechajme to na tých, ktorí majú čo povedať,“ povedal dnes na tlačovej besede predseda sociálnych demokratov Robert Fico. Tvrdí, že mandát Smeru-SD na riešenie krízy sa vyčerpal hlasovaním o predčasných voľbách a zvýšení eurovalu.
„Smer-SD bude rešpektovať každé jedno rozhodnutie, ktoré padne na tomto stretnutí, ktoré bude ako-tak zaručovať, že štát bude fungovať,“ tvrdí Fico a zároveň žiada, aby parlament nerokoval o vládnych návrhoch zákonov z dielne kabinetu, ktorý v parlamente stratil dôveru.Fico priamo nepovedal, či sa Smer-SD zúčastní na štvrtkovom rokovaní politikov s prezidentom.
„Urobil som iba prvé hodnotenie včerajšieho stretnutia s pánom prezidentom. Zdá sa mi, že tento formát nie je efektívny, navrhujem iný formát,“ vyhlásil.
Líder sociálnych demokratov očakáva, že bez ohľadu na výsledok diskusií prezident ohraničí mandát kabinetu na prípravu Slovenska na parlamentné voľby. „Všetko ostatné je už v rozpore s logikou.“ Predseda Smeru-SD si tiež myslí, že premiérka Iveta Radičová by nemala cestovať do Bruselu na summit EÚ. Nazdáva sa, že jej mandát sa vyčerpal.
Štátny rozpočet Smer-SD v parlamente nepodporí, Fico však na druhej strane tvrdí, že akýkoľvek rozpočet je zrejme lepší ako neprijať žiaden a čeliť nasledujúcemu rozpočtovému provizóriu. „Treba očakávať, že tento rozpočet z hľadiska vnútorného usporiadania po voľbách bude menený, že budú inde priority,“ podotkol vzápätí.
„Urobíme všetko pre to, aby sme zastavili prijímanie návrhov zákonov, ktoré predložila neexistujúca vláda,“ povedal. Poukázal pri tom na transformáciu nemocníc, na akciové spoločnosti či tzv. daňový mix, o ktorom práve rokuje parlament. „O takýchto krokoch musí rozhodnúť nová vláda,“ zdôraznil. Sociálni demokrati sú však pripravení rokovať o ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti.