Malatinského zmeny obmedzia práva občanov, tvrdí Žitňanská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žitňanská
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Minister hospodárstva Tomáš Malatinský podľa poslankyne Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) predkladá ďalší škandalózny návrh zákona, ktorým teraz chce zásadne obmedziť právo verejnosti na informácie.

Na plánované zmeny upozornilo združenie VIA IURIS po preštudovaní návrhu zákona o hospodárskej mobilizácii z dielne ministerstva hospodárstva. Cez neho sa má závažne zmeniť a oklieštiť aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám, a to napriek tomu, že o navrhovaných zmenách sa predtým verejne nediskutovalo.

Nevýhodné zmluvy

Podľa Žitňanskej nie sú Malatinského navrhované zmeny potrebné. „Robí tak aj napriek tomu, že nie je známy žiadny príklad, kedy by zverejnením povinnej informácie prišlo k narušeniu bezpečnosti, ochrany alebo obrany Slovenskej republiky, ale zato je známe nespočetné množstvo príkladov, kedy sa vďaka zákonu o prístupe k informáciám zabránilo nevýhodným zmluvám a ušetrilo sa nemalé množstvo verejných zdrojov,“ uviedla bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Politička vyzýva deň pred ukončením pripomienkového konania ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, aby sa pričinil o stiahnutie sporných paragrafov, týkajúcich sa zverejňovania informácií z Malatinského návrhu zákona o hospodárskej mobilizácii.

Nové ustanovenia

Podľa združenia VIA IURIS chce ministerstvo zaviesť nové vágne a neurčité ustanovenia, na základe ktorých budú môcť úrady subjektívne a svojvoľne utajovať informácie o svojej činnosti. Utajiť bude možné všetky zmluvy, ktoré uzatvorili pred rokom 2011 štátne orgány, mestá, obce, samosprávne kraje, verejnoprávne inštitúcie, štátne podniky, rozpočtové a príspevkové organizácie a firmy s väčšinovou účasťou štátu alebo samospráv.

Ako združenie dopĺňa, utajiť bude možné ale aj všetky faktúry, objednávky súvisiace so zmluvami. Napokon sa bude dať utajiť hospodárenie firiem, do ktorých štát, obce alebo samosprávne kraje vložili svoj majetok a v ktorých majú väčšinovú účasť. Ministerstvo navrhuje utajiť všetky zmluvy, faktúry a objednávky uzatvorené od roku 2011, ktoré neboli alebo nie sú povinne zverejňované na internete.

Zverejnené zmluvy

Tomas malatinsky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V prípade firiem so stopercentnou účasťou štátu alebo samospráv sú na internete povinne zverejňované iba niektoré mimoriadne zmluvy, ktoré sa netýkajú samotného predmetu činnosti týchto firiem.

Ostatné zmluvy sú verejnosti prístupné na základe žiadosti. Zákon z dielne rezortu hospodárstva by znamenal utajenie všetkých ostatných zmlúv, faktúr, objednávok a s nimi súvisiacich informácií, a teda skoro celého hospodárenia firiem so stopercentnou účasťou štátu, obcí alebo samosprávnych krajov.

Iniciatíva ministra Malatinského k okliešteniu zákona o prístupe k informáciám sa podľa Žitňanskej zatiaľ uskutočňuje za tichej asistencie ministra Boreca. Pripomenula jeho vyhlásenie z 11. septembra 2012, ktoré urobil v parlamente: “Ministerstvo spravodlivosti má záujem byť lídrom diskusie, ako zákon o prístupe k informáciám zlepšiť. Do budúcnosti máme záujem posilniť právo občanov na prístup k informáciám, a to zužovaním priestoru pre obštrukcie a účelové odmietanie poskytovania informácií povinnými osobami. Na druhej strane chceme hľadať aj účinné mechanizmy, pomocou ktorých by bolo možné brániť sa proti zjavne šikanóznym návrhom, ktoré niekedy doslova paralyzujú a predražujú fungovanie štátnych a verejných inštitúcií. Tieto problémy však chceme riešiť samostatnou novelou, ktorej bude predchádzať poctivá diskusia so všetkými zainteresovanými stranami vrátane zástupcov mimovládneho sektora.” Iniciatíva ministra Malatinského podľa Žitňanskej právo občanov na prístup k informáciám zužuje a priestor pre úradníkov na obštrukcie rozširuje. „Je v rozpore s verejným záujmom, s programovým vyhlásením vlády a s deklarovanou snahou ministra Boreca o posilnenie práv občanov na informácie. Miesto poctivej diskusie môžu zástupcovia mimovládneho sektora komunikovať len formou hromadnej pripomienky,“ dodala poslankyňa.

Ohrozenie postavenia občana

Žitňanská dodala, že princíp „čo nie je tajné, je verejné” odolal aj prvej Ficovej vláde. „Spolu so súčasnou snahou o privlastnenie si všetkých kontrolných inštitúcií v krajine stranou SMER-SD je snaha ministra Malatinského neakceptovateľná, pretože ohrozuje postavenie občana pred štátom a narábanie s verejnými zdrojmi posúva späť do nekontrolovateľnej šedej zóny,“ myslí si Žitňanská.

Na adresu Malatinského pripomenula, že najskôr priklepol investičné stimuly vybraným firmám, ktoré na rozdiel od predchádzajúcej praxe už nemuseli vytvoriť nové pracovné miesta, ale len udržať existujúce. „Neskôr v novele zákona o obnoviteľných zdrojoch energií účelovo rozšíril počet podporovaných výrobcov energií o jedného konkrétneho, vo vlastníctve finančnej skupiny.“ Minister hospodárstva podľa Žitňanskej pred niekoľkými mesiacmi šokoval verejnosť návrhom na kúpu stratovej časti spoločnosti SPP na úkor posilnenia práv súkromných akcionárov v jej ziskových častiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáTomáš Malatinský