PEKING 31. augusta (WEBNOVINY) – Vraví sa, že každá sláva trvá tri dni, ale v prípade chodca Mateja Tótha, ktorý sa na MS v Pekingu postaral o historický úspech pre slovenskú atletiku, môže pokojne aj dlhšie. Jeho nikým neohrozené zlaté sólo na 50 km bude ešte dlho rezonovať nielen medzi slovenskými fanúšikmi, ale aj vo svetových odborných kruhoch.
„Zásluhou Maťa Tótha sme sa na svetovom šampionáte v Pekingu ocitli medzi deviatimi európskymi krajinami, ktoré si odnášajú domov zlatú medailu. V bilancii krajín sa delíme o 15. miesto s takými veľmocami ako Španielsko alebo Česko a zdolali sme Talianov či Francúzov,“ pripomenul šéftréner slovenskej atletiky Martin Pupiš na úvod pondelkovej TB s Matejom Tóthom v Bratislave.
Obrazom: Slovensko má prvého atletického majstra sveta
Matej Tóth sa stal majstrom sveta v chôdzi na 50 km
Veľké sólo neočakával
Tóth získal historické zlato na 50 km s väčšou suverenitou, ako sám očakával. Sám seba síce pred šampionátom verejne zaradil medzi favoritov na medailu, ale že bude šliapať prakticky od 4. km na čele sám a v pohode bez výraznejších atakov konkurencie vydrží až do konca, s tým nerátal.
„Boli sme s trénerom dohodnutí, že pôjdem bez ohľadu na súperov svoje vlastné preteky. Také veľké sólo v mojom podaní som však neočakával. V ten deň som mal dobré pocity už na rozcvičke aj rozdýchavaní sa. Veril som si a vyšlo to perfektne. Viem, že odteraz bude verejnosť očakávať už len samé úspechy vrátane najbližších olympijských hier. Môžem len zopakovať, čo som vravel aj pred Pekingom: moje očakávania nebudú nižšie ako tie fanúšikovské. Olympijské hry sú ešte ďaleko, ale aj blízko. Do Ria de Janeiro sa však pôjdem pobiť o medailu,“ rozhodne vyhlásil 32-ročný nitriansky rodák Tóth.
Na oslavy príliš nie je
Po úvodných pocitoch eufórie a zvítania sa s najbližšími spolupracovníkmi a trénermi čakala na slovenského majstra sveta hŕba gratulácií v rôznych formách. Ktoré z ich okrem tých od najbližších si obzvlášť cení?
„Veľká pocta pre mňa bola, keď mi po pretekoch po príchode na hotelovú izbu zavolal pán prezident Kiska, čo nebolo predtým zvykom. Príjemná bola aj súkromná správa od ministra zahraničných vecí Lajčáka. Veľmi ma potešila aj gratulácia od novozvoleného šéfa svetovej atletiky Sebastiana Coea,“ rád poznamenal Tóth.
Chodecký šampión priznal, že na oslavy príliš nie je, ale po príchode domov sa teší na prijatie v banskobystrickej Dukle. „Neoslavujem bujaro, nevymýšľam, nie som ten typ. V kruhu najbližších určite bude nejaké posedenie. Aj prijatie v Banskej Bystrici by sa spontánne mohlo vyvinúť na príjemnú oslavu,“ podotkol.
Banská Bystrica chystá privítanie zlatého medailistu
Veľmi emotívne prežíval Tóthovo zlato Peter Korčok. Desiaty najlepší „päťdesiatkar“ z majstrovstiev sveta v Helsinkách 2005 vnímal najväčší úspech slovenskej atletiky v ére samostatnosti ako predseda Slovenského atletického zväzu, ale aj ako Matejov švagor. Tóth si totiž pred 8 rokmi vzal za manželku Korčokovu sestru Lenku, s ktorou vychováva dve dcérky.
„Ja mám tú radosť asi najväčšiu: ako šéf zväzu, člen rodiny aj dobrý priateľ,“ zasmial sa Korčok a ďalej informoval o blížiacich sa oslavách: „Banská Bystrica chystá privítanie zlatého medailistu túto stredu od 16-tej hodiny. O hodinu neskôr by sa mal Matej objaviť v centre mesta. Chcel by som srdečne pozvať všetkých priaznivcov.“
Najlepší, resp. najrýchlejší svetový chodec Tóth ešte celkom neukončil túto sezónu, hoci únava po vrchole sezóny je zrejmá. „Bol tom už aj trénovať po sobotňajších pretekoch, nohy vyzerajú celkom obstojne. Verím, že ešte budem môcť absolvovať zopár štartov ako finále Atletickej ligy v Banskej Bystrici 15. septembra a potom rozlúčka so sezónou v Nitre, kde bude 2. októbra na pešej zóne rozlúčka so sezónou. Organizuje to môj otec a ja sa mu snažím s tým pomáhať,“ dodal výnimočný slovenský športovec.