BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Česká spoločnosť J&M Pavlát International, ktorej kamión prevážal do Turecka kontrolovanú dodávku drogového prekurzora počas protidrogovej policajnej akcie, sa rozhodla podať na orgány Slovenskej republiky trestné oznámenie, civilnú žalobu a žiadosť o náhradu škody.
„Vzhľadom na škody, ktoré vznikli zadržaním nášho vozidla a vodiča Zděnka Pekaru v tureckom Istanbule a výrokom zo stredajšej tlačovej konferencie policajného prezidenta a ministra vnútra, ktoré hrubo poškodili meno našej firmy u tuzemských aj zahraničných partnerov,“ vysvetlil šéf spoločnosti Martin Pavlát.
Operáciu, na ktorej spolupracovalo sedem krajín, podľa slovenskej polície a rezortu vnútra zmarila turecká strana. Slovenská polícia zachytila už na jeseň informáciu, že nadnárodná zločinecká skupina chce dostať cez naše územie ukradnutý drogový prekurzor do Turecka, odkiaľ sa mal späť vrátiť heroín. Podľa šéfa slovenskej polície Jaroslava Spišiaka preto naplánovali so súhlasom a pomocou partnerských polícií medzinárodnú akciu, pri ktorej monitorovali dodávku. V Turecku sa však nepodarilo v colnom sklade precliť kamión s anhydridom kyseliny octovej, ktorý vo falošných dokladoch zločinecká skupina vydávala za dezinfekciu.
Pri overovaní totiž Červený polmesiac, ktorého meno zneužili ako odberateľa dezinfekcie, odmietol, že by si chloramin objednal. Napokon v Turecku zatkli českého vodiča kamióna českej firmy, ktorého síce už prepustili, ale dostal ročný zákaz vstupu do Turecka. Na Slovensku dvoch členov gangu zadržali a vzali do väzby. Slovenská strana požiadala tureckú o vysvetlenie. Turecké veľvyslanectvo sa ani dnes k prípadu nevyjadruje.
GP: Polícia postupovala zákonne
Postup polície počas medzinárodnej protidrogovej akcie s kontrolovanou dodávkou drogového prekurzora do Turecka bol plne v súlade so zákonom, uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý prípad dozoruje. „Cieľom kontrolovanej dodávky bolo zistiť a identifikovať nielen osoby, ktoré priamo s ňou manipulovali, ale ktoré celý obchod zorganizovali a riadili. Každý postup slovenských policajných zložiek bol konzultovaný s dozorujúcim prokurátorom,“ uviedol dozorujúci prokurátor v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Močková.
Viac informácií najdete tu:
V Turecku sa však nepodarilo v colnom sklade precliť kamión s anhydrydom kyseliny octovej, ktorý vo falošných dokladoch zločinecká skupina vydávala za dezinfekciu. Pri overovaní totiž Červený polmesiac, ktorého meno zneužili ako odberateľa dezinfekcie, odmietol, že by si chloramin objednal. Napokon v Turecku zatkli českého vodiča kamióna českej firmy, ktorého síce už prepustili, ale dostal ročný zákaz vstupu do Turecka. Na Slovensku dvoch členov gangu zadržali a vzali do väzby. „Vyšetrovanie vo veci pokračuje, preto bližšie informácie v tejto chvíli nebudeme zverejňovať,“ uviedla prokuratúra. Slovenská strana požiadala tureckú o vysvetlenie. Turecké veľvyslanectvo sa ani dnes k prípadu nevyjadruje.
Kontrolovanú dodávku využívali aj v minulosti
Polícia inštitút kontrolovanej dodávky pod dozorom prokuratúry, ktorý využila počas medializovanej dodávky drogového prekurzora zo Slovenska do Turecka, súčasti medzinárodnej protidrogovej policajnej akcie, využívala aj v minulosti. Za posledné štyri roky bol tento inštitút využitý minimálne päťkrát.
2006
V roku 2006 to bolo v dvoch prípadoch. Počas pašovania kokaínu z Francúzskej Guinei na Slovensko a počas pašovania cigariet do Maďarska. V obidvoch prípadoch išlo o kontrolované dodanie balíka. „V prípade pašovania drog sme mali oznámenie od Colného kriminálneho úradu. V prípade cigariet bolo Slovensko tranzitnou krajinou, 17 500 kartónov neokolkovaných cigariet bolo prepravovaných z Hamburgu cez Českú republiku a Slovenskú republiku do Maďarska,“ uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Andrea Dobiášová.
2007
V roku 2007 bola kontrolovaná dodávka na požiadanie Europolu. Išlo o kamión z Turecka, ktorý prevážal drogy a prechádzal Slovenskom. V roku 2009 nás Česká republika požiadala o kontrolu dodávky osobného motorového vozidla, v ktorom bol prevážaný heroín z Turecka cez Slovensko do Čiech. „Vzhľadom na to, že inštitút kontrolovanej dodávky spadá pod stupeň utajovanej skutočnosti, nie je možné poskytnúť viac informácií,“ povedala Dobiášová.
2010
Posledná operácia, keď polícia využila inštitút kontrolovanej dodávky, skončila fiaskom. Spolupracovalo na nej sedem krajín, podľa slovenskej polície a rezortu vnútra má neúspech na svedomí turecká strana. Slovenská polícia zachytila už na jeseň informáciu, že nadnárodná zločinecká skupina chce dostať cez naše územie ukradnutý drogový prekurzor do Turecka, odkiaľ sa mal späť vrátiť heroín.