BUDAPEŠŤ 2. apríla (WEBNOVINY) –
Profil odstupujúceho maďarského prezidenta
Šesťdesiatdeväťročný budapeštiansky rodák Pál Schmitt prevzal prezidentský úrad po prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi v auguste 2010 a stal sa tak štvrtým prezidentom postkomunistického Maďarska. Do funkcie ho zvolil parlament ovládaný vládnou pravicovou stranou Fidesz, ktorej bol členom.
Schmitt je dvojnásobným olympijským víťazom v šerme. Do politiky vstúpil ako veľvyslanec, v roku 2002 sa neúspešne uchádzal o post primátora Budapešti. O sedem rokov neskôr ho zvolili do Európskeho parlamentu, ktorého bol aj podpredsedom. Postu europoslanca sa vzdal, keď ho v júni 2010 zvolili za predsedu maďarského parlamentu.
Prezident má v Maďarsku prevažne reprezentatívnu funkciu, má však aj niekoľko právomocí, vďaka ktorým môže na maďarskej politickej scéne výrazne zamiešať karty, napríklad môže posielať zákony na preskúmanie ústavnému súdu. Schmitt bol označovaný za človeka blízkeho premiérovi Viktorovi Orbánovi.
„Podľa ústavy musí prezident reprezentovať jednotu maďarského národa. Ja som sa bohužiaľ stal symbolom rozdelenia, cítim, že je mojou povinnosťou odísť z funkcie,“ povedal Schmitt na pôde parlamentu. Ešte v piatok výzvy na rezignáciu odmietol.
V rozhovore odvysielanom štátnou televíziou 30. marca sa obhajoval tým, že doktorský titul získal čestným spôsobom. „Dizertačnú prácu som napísal v súlade s mojimi najlepšími schopnosťami. Je to výsledok poctivej práce,“ vyhlásil.
Ako Schmitt v rozhovore povedal, nevidí súvislosť medzi výkonom svojej funkcie a obvineniami z plagiátorstva. Jeho domovská Semmelweisova univerzita v Budapešti mu pritom doktorský titul získaný v roku 1992 vo štvrtok odobrala pre podozrenie, že niektoré časti jeho dizertačnej práce odkopíroval.
Schmitt si údajne pri zisku univerzitného titulu pomohol prácou svojho vtedajšieho kolegu z Medzinárodného olympijského výboru Nikolaja Georgieva. Prezident sa však bráni a tvrdí, že použil všeobecne dostupný „základný materiál“.