UDAPEŠŤ 11. marca (WEBNOVINY) – Maďarský parlament v pondelok schválil spornú novelu ústavy, ktorá vyvoláva znepokojenie doma i v zahraničí.
Európska únia, ale aj Spojené štáty sa totiž obávajú, že zmeny neúmerne posilnia postavenie premiéra Viktora Orbána.
Niektoré mimovládne organizácie hovoria aj o tom, že novela ústavy zavádza v Maďarsku autoritatívne prvky.
Legislatívu podporilo 265 zákonodarcov, 11 boli proti a 33 sa zdržali hlasovania. Opozícia na protest ešte pred hlasovaním opustila rokovaciu sálu. Európska komisia iba niekoľko hodín predtým Maďarsko vyzvala, aby dodržiavalo demokratické zásady.
Hovorkyňa výkonného orgánu EÚ Pia Ahrenkildeová v pondelok pripomenula, že Brusel je pripravený použiť „všetky nástroje“ na to, aby členské štáty dodržiavali dohodnuté normy. Premiér Orbán však šéfa EK Josého Manuela Barrosa ubezpečil, že novela ústavy bude v súlade s legislatívou EÚ.
Zmeny sa dotýkajú napríklad právomocí ústavného súdu, ktorý už nebude môcť rušiť platnosť jednotlivých zákonov v prípade, že ich v parlamente podporia dve tretiny poslancov. Ide už o štvrtú novelu maďarskej ústavy, ktorá sa v krajine nazýva Základný zákon.
Ústava pritom platí len od 1. januára 2012 a nahradila tú predošlú, ktorá pochádzala ešte z obdobia socializmu. Okrem ústavného súdu sa zmeny dotknú aj právomocí prezidenta, ktorý nebude disponovať právom veta. Výnimkou budú len prípady týkajúce sa procedurálnych nezrovnalostí. Politická reklama sa tiež bude môcť oficiálne vysielať len v štátnych médiách a študenti poberajúci štátne príspevky budú musieť po skončení školy zostať v Maďarsku.