Maďarsko sa v utorok ako jedna z mála krajín sveta otvorene postavilo na stranu režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý minulú stredu spustil masívnu vojenskú operáciu proti Kurdom na severe Sýrie, čím vyvolal medzinárodné pobúrenie.
Ako v utorok vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, v záujme jeho krajiny je, aby Turecko premiestnilo migrantov zo Sýrie, ktorí sú momentálne na jeho území, naspäť do Sýrie.
Video: Americká armáda stiahla svojich vojakov z Manbídžu, mesto ovládli sýrske vládne jednotky
Práve plán premiestniť utečencov zo Sýrie z Turecka naspäť do ich domovskej krajiny používa Erdogan ako odôvodnenie vojenskej operácie proti Kurdom. Podľa všetkého však ide len o zámienku a skutočným dôvodom je jeho snaha „porátať sa“ s Kurdmi, ktorých dlhé roky označuje za hlavných nepriateľov Turecka.
Vyhrážanie sa utečencami
Vyhlásenie šéfa maďarskej diplomacie, ktoré zaznelo v utorok na rokovaní takzvanej Tureckej rady v azerbajdžanskom Baku, pritom ide presne v línii toho, čo hovorí Erdogan.
Ten sa Európe opakovane – naposledy cez víkend – vyhrážal tým, že keď európske krajiny neprestanú protestovať proti tureckej vojenskej operácii, Turecko zaplaví Európu sýrskymi utečencami. „Turecko otvorí brány a pošle 3,6 milióna utečencov vaším smerom,“ varoval cez víkend Erdogan.
Turci dobyli kľúčové mesto na severe Sýrie, z tábora Ajn Ísa ušli stovky islamistov
„Turecko by malo presídliť migrantov do Sýrie, a nie otvárať dvere do Európy pre štyri milióny migrantov,“ hovoril v utorok v Baku Szijjártó.
Rokovania počas izolácie
Szijjártó svoj postoj k tureckej operácie v Sýrii odôvodnil tým, že Maďarsko podľa neho „myslí v tejto veci výlučne na národný záujem, nie na záujmy druhých“.
Šéf maďarskej diplomacie sa zúčastňuje na rokovaní Tureckej rady spolu s premiérom Viktorom Orbánom, a to práve v čase, keď sa Turecko dostáva do stále väčšej medzinárodnej izolácie.
Francúzsko stiahne svojich vojakov zo Sýrie, vraj nemá na výber
Szijjártó už minulý týždeň priznal, že to bolo práve Maďarsko, kto dlhé mesiace vetoval snahu zvyšných krajín EÚ vydať spoločné vyhlásenie o tom, že prípadný turecký útok na Kurdov v Sýrii by znamenal novú utečeneckú krízu.
Útoky na Kurdov
Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov, ktorých paušálne a bez dôkazov označuje za teroristov, minulú stredu. Doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí.
Navyše sa naplnili obavy, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky a možno až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko teraz útočí.